Ev sahiplerini yakından ilgilendiren yeni bir düzenleme gündemde. Maliye Bakanlığı, boş kalan konutlardan vergi alınması için harekete geçti. Sabah gazetesindeki köşesinde Dilek Güngör, bu düzenlemenin gayrimenkul sektöründe önemli değişikliklere yol açacağını belirtti. Konut kira gelirlerinden alınan vergi muafiyeti iptal edilmek yerine, boş evlere vergi getirilmesi planlanıyor. Bu düzenleme, ev sahiplerinin boş konutları daha etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamayı hedefliyor.

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren o düzenleme için harekete geçildi. Bakanlık düğmeye bastı, yeni düzenleme çok yakında yürürlüğe girecek. İşte ev sahiplerini kahredecek o düzenlemenin detayı...

Ev sahipleri, istedikleri kira bedelini elde edemediklerinde evlerini boş tutmayı tercih ediyor. Ancak, yeni düzenlemelerle birlikte, boş kalan konutlar için de vergi yükümlülüğü getiriliyor.

Sabah gazetesindeki köşesinde, Dilek Güngör konut kira gelirlerinden alınan vergi muafiyetinin iptal edilme kararının duyurusunu yaptı. Bu gelişme, gayrimenkul sektöründe geniş yankı buldu. "Boş evlerden de vergi alınacak" şeklindeki haberlerle kamuoyunun dikkatini çekti. Güngör'ün ifadesine göre, Maliye Bakanlığı bu muafiyeti kaldırma planından vazgeçti ve bunun yerine boş konutlardan vergi alınması yönünde yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Dilek Güngör, konut kira gelirlerindeki vergi istisnasıyla ilgili olan yazısında bir dizi detayı ele aldı. Öncelikle, belirli bir tutarı (2024 için 33 bin TL) aşmayan konut kira gelirlerinin gelir vergisinden muaf olduğunu belirtti. Maliye Bakanlığı'nın bu istisnayı kaldırma isteğinden söz ederken, sonradan bu karardan vazgeçildiğini bildirdi. Ancak, Maliye'nin bu vergi kaybını telafi etmek için yeni yollar aradığını ve boş konutlardan vergi alınması gibi yeni bir düzenlemenin gündemde olduğunu söyledi. Boş Konut Vergisi uygulamasına ilişkin de bilgi vererek, bu verginin fahiş kira artışlarını kontrol etmek amacıyla kullanılacağını öngördü.

KİRADA YÜZDE 25 SINIRI NE ZAMAN BİTİYOR?

Türkiye'de konut kiralarını düzenleyen yasalarda önemli bir değişiklik oldu. 8 Haziran 2022'de Türk Borçlar Kanunu'na eklenen geçici bir madde ile, konut kiralarındaki yıllık artış oranı en fazla yüzde 25 ile sınırlandırıldı ve bu düzenleme 1 Temmuz 2024'e kadar uzatıldı. Ancak, yetkili makamın yeni bir düzenleme yapmayacağını açıklamasıyla, bu tarihten sonra bu sınırlama kalkacak.

Piyasa yerle bir oldu: İşte şu an satılan en ucuz araçlar Piyasa yerle bir oldu: İşte şu an satılan en ucuz araçlar

Türk Borçlar Kanunu'na yapılan yeni düzenleme ile kira zamları artık Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki yıllık ortalama enflasyon verilerine endekslenerek belirlenecek. Bu değişiklik, kira artışlarının enflasyonun gerçek yansımasını daha doğru bir şekilde göstermesini sağlayacak ve piyasa koşullarına daha hızlı uyum sağlanmasına olanak tanıyacak.

Türk Borçlar Kanunu'na yapılan yeni düzenleme ile konut kiralarındaki yıllık artış oranı en fazla yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Bu sınırlama, 1 Temmuz 2024'e kadar geçerli olacak. Ancak yetkili makamın yeni bir düzenleme yapmaması durumunda, bu tarihten sonra sınırlamanın kaldırılacağı belirtildi. Bu güncelleme, kira artışlarının enflasyonun gerçek etkilerini daha doğru bir şekilde yansıtmasını sağlayacak ve piyasadaki koşullara daha hızlı uyum sağlama imkanı verecek.

Türk Borçlar Kanunu'na yapılan düzenleme ile konut kiralarındaki yıllık artış oranı yüzde 25'e sınırlandırıldı. Bu sınırlama 1 Temmuz 2024'e kadar geçerli olacak. Ayrıca, 2 Temmuz'dan itibaren kira artışları Tüketici Fiyat Endeksi'ne endekslenerek belirlenecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ