Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni vergi tedbirleri, birden fazla konutu olan ev sahiplerini hedef alıyor. Yeni düzenlemelerle, emlak vergisi ve tapu harcı oranları artırılacak. Ayrıca, konut satışı sonrası değer artış kazancı üzerinden vergi alınacak. Bu düzenlemeler, ev sahiplerini finansal olarak zorlayacak.

Evlerin satacaklara ve birden fazla evi olanlara kötü haberler geldi. Alınan bilgilere göre, birden fazla konutu olanlara katlamalı emlak vergisi ve tapu harcı yükü getiriliyor. İşte tüm ayrıntılar...

Konut maliyetlerini kontrol altına almak ve ek gelir elde etmek için, özellikle birden fazla mülke sahip olan ev sahiplerine yönelik yeni vergi tedbirleri üzerinde çalışılıyor ve Haziran 2024'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Haziranın ilk haftasında TBMM’ye sunulması planlanan vergi reformu taslağı, konut sahipleri ile konutu yatırım aracı olarak kullananların daha fazla vergi ödemelerine yol açacak düzenlemeler içeriyor.

Yeni düzenleme ile birlikte, satın alınan konutun 5 yıl bekletilmesi şartının kaldırılması bekleniyor. Bu durumda, konutun satıldığı gün üzerinden değer artış kazancı hesaplanarak vergi alınacak, geçen süreyle ilgili bir istisna olmayacak.

Yeni düzenlemeyle, konut alım satımında kullanılan rayiç bedel uygulamasının kaldırılacağı ve güncel piyasa değerlerinin ekspertiz raporlarıyla belirleneceği belirtildi.

Taslak düzenleme kapsamında, birden fazla evie olanların ikinci, üçüncü ve sonraki evlerinden daha yüksek oranlarda Emlak Vergisi alınması öngörülüyor.

Sohbetlerin Vazgeçilmezi Çekirdek Bu Bayram Yine Baş Tacı! Sohbetlerin Vazgeçilmezi Çekirdek Bu Bayram Yine Baş Tacı!

EMLAK VERGİ DEĞERİ NASIL HESAPLANIR?

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, mülkün bulunduğu belediyenin sayfasına girerek "Emlak vergisi bildirim sureti" sekmesini tıklayarak değer sorgulama işlemini başlatman yeterli olur. Bu şekilde, dilediğin rayiç bedeli kolayca öğrenebilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ