Kahramanmaraş Depremi sonrası artan konut fiyatları ve enflasyon nedeniyle yükselen otomobil fiyatları üzerine konuşan ekonomist Selçuk Geçer, önemli uyarılarda bulundu. Geçer, otomobil fiyatlarının küresel üretim sorunları ve maliyet artışları nedeniyle daha da yükseleceğini, ancak konut fiyatlarının azalan talep ve TOKİ projeleri nedeniyle düşeceğini belirtti. Bu dönemde ev almayı düşünenlerin fiyatların düşmesini beklemeleri gerektiğini vurgulayan Geçer, otomobil almak isteyenlerin ise artan fiyatlarla karşılaşacağını söyledi.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana  gelen depremler sonrası konut fiyatları fahiş şekilde arttı. Türk Lirası'nın döviz karşısında erimesi ve yüksek enflasyon nedeniyle de otomobil fiyatları uçuşa geçti. 2. elde dahi otomobil fiyatları el yakmaya başladı.

Selçuk Geçer, piyasalarda beklenen değişimleri tek tek açıkladı. Bu dönemde ev veya otomobil almak isteyenleri uyaran Geçer, hangisinin fiyatının daha da artacağını, hangisinin fiyatının ise çakılacağının tüyosunu verdi.

OTOMOBİL FİYATLARI UÇACAK
Geçer, sıfır ya da 2. el otomobil almayı düşünen vatandaşlara, dünyanın otomobil sektörü için üretim üssü olan ülkelerdeki maliyetlerin arttığını ve bunların fiyatlara yansıyacağını hatırlattı. Hükümetin araçlardaki fiyat yükselişinin önüne geçmek için getirdiği 6+6 kuralı sonrası açıklamalarda bulunan Geçer, küresel çapta yaşanan üretim sorunlarının da hesaba katılması gerektiğini söyledi.

KONUT FİYATLARI ÇAKILACAK
Araç fiyatlarının artacağını söyleyen Geçer, konut fiyatlarında ise bir düşüş beklediğini belirtti. Seçimlere yönelik olarak hükümetin açıkladığı TOKİ projesinin fiyatları bir nebze düşüreceğini belirten Geçer, konutta yaşanacak talep azlığı nedeniyle fiyatlarda gerileme görülebileceğini belirterek, ''Araba uçacak, konut çakılacak'' uyarısı yaptı.

Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı

Not: Burada  yer alan değerlendirmeler  yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ