Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketi açıklandı. Ankete göre katılımcılar, Mayıs ayı enflasyon beklentisini yüzde 3'ten yüzde 3,04'e yukarı yönlü güncelledi. Haziran ayında ise aylık enflasyonun yüzde 2,56 olması öngörülüyor. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 44,16'dan yüzde 43,64'e geriledi.

Zammı Netleştirecek 2 Veri Kaldı

Nisan ayında enflasyon yüzde 3,18, dört aylık enflasyon yüzde 18,72 olarak açıklanmıştı. Memur ve emeklinin zam oranı için Mayıs ve Haziran enflasyon verisi bekleniyor.

Yabancılar Türkiye'ye Güveniyor: Gri Listeden Çıkarken Kimse İtiraz Etmedi Yabancılar Türkiye'ye Güveniyor: Gri Listeden Çıkarken Kimse İtiraz Etmedi

6 Aylık Enflasyon Kaç Olacak?

Nisan ayında enflasyon yüzde 3,18, dört aylık enflasyon yüzde 18,72 olarak açıklanmıştı. Beklenti anketindeki tahminler baz alındığında enflasyon Mayıs ayında yüzde 3,04, Haziran'da yüzde 2,56 olacak. Bu verilere göre 6 aylık enflasyon yüzde 25'e yaklaşacak.

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Haziran ayı enflasyon rakamları Temmuz'un ilk haftasında belli olacak. Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Nisan ayı itibarıyla işçi emeklisi şimdiden yüzde 18,72 oranındaki maaş zammını garantiledi.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Piyasa katılımcıları anketindeki veriler baz alındığında, Temmuz'da emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor.

NTV'de yer alan habere göre Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşı 10 bin liraya tamamlanmıştı. Bu uygulamanın devam etmesi halinde en düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak.

Memur Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zam oranı ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanıyor. Memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayın toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek.

Dolayısıyla altı aylık enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

Ayrıca memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10'luk zam hakkı bulunuyor. Nisan ayı verisine göre 4 aylık enflasyon farkı yüzde 3,23 oldu. Enflasyon anketindeki tahminlerin gerçekleşmesi durumunda memurların enflasyon farkı yüzde 9,1'a ulaşacak.

Yapılan hesaplamalar sonucunda memur ve memur emeklilerinin Temmuz ayında alacağı zam oranının yüzde 20 olması bekleniyor.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Zam oranına göre en düşük emekli maaşı 39 bin lirayı aşacak. En düşük memur emekli maaşı ise 16 bin liranın üzerine çıkacak.

Editör: Haber Merkezi