SGK Uzmanı Ali Tezel, emekli maaşlarındaki yetersizliğe dikkat çekerek, emeklilerin giderek daha da zorlaşan bir yaşam mücadelesi verdiğini belirtti.

Milyonlarca emeklinin Ocak ayında maaşlarına yüzde 49,25 oranında zam yapılmıştı. Ancak bu zam, 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı alan emeklileri etkilemezken, en düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak kalmıştı. SGK Uzmanı Ali Tezel ise emekli maaşlarındaki kötü sürprizi açıkladı.

Emekli maaşlarının 18 bin TL olan açlık sınırının çok altında kalması, emeklilerin geçimini zorlaştırıyor. Temmuz ayındaki maaş zammı bekleyişi ise son bir umut olarak görülüyor.

Ancak bu zammın, emekliler için sadece geçici bir rahatlama sağlamaktan öteye gitmeyeceği düşünülüyor.

Emekliler, maaşlarının düşük olmasının ana sebebini 2008 yılında yapılan aylık bağlama oranının düşürülmesine bağlıyorlar.

Aylık bağlama oranı, emekli maaşlarının hesaplanmasında kullanılan bir katsayıdır. Bu oran emekli olunan tarihe, prim gün sayısına ve prim ödenen dönemin ücretlerine göre değişiklik gösterir.

2008 yılında gerçekleştirilen reformda katsayı da düşürülerek emekli maaşlarının düşük olmasına neden olundu. SGK Uzmanı Ali Tezel ise beklenmedik bir açıklama yaparak gündemi sarsacak bir konuya değindi.

Yatırımcılar Mutlu Gram Altın 2.500 TL'yi Geçti! Yatırımcılar Mutlu Gram Altın 2.500 TL'yi Geçti!

2008 yılında yapılan reform ile en düşük SSK emekli maaşının 26 bin TL olabileceğini ifade eden SGK Uzmanı Ali Tezel, "Bu reformun asıl amacının emekliden alıp zengine vermek olduğunu düşünüyorum. Ancak bu durum emeklilerin yaşam standartlarını olumsuz etkiliyor.

Reformun etkileri şimdiden görülmeye başlandı ve ilerleyen yıllarda durumun daha da kötüleşeceğini öngörüyorum. Emeklileri sefalete sürükleyen bir süreç yaşanıyor" dedi.

Tezel, bu konuyu o dönemin bakanı Efkan Ala'ya ilettiğini belirterek, Ala'nın cevabının "Biz bunu yapmak zorundaymışız, sonra düzeltecekmişiz" şeklinde olduğunu aktardı.

Tezel, "Defalarca uyarıda bulundum, emeklileri mağdur edeceğinizi söyledim" şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ