Anayasa Mahkemesi'nden emeklileri yakından ilgilendiren önemli bir karar geldi. AYM, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türkiye Kızılay Derneği, Yeşilay Cemiyeti, Yeşilay Vakfı, Antalya Diplomasi Forumu Vakfı ve Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı gibi kurumlarda görev alan emekli ve yaşlılık aylığı bağlanmış kişilerin aylıklarının kesilmeyeceğini öngören kuralı iptal etti.

18-32 yaş arası artık para ödemeyecek: Ücretsiz olacağı açıklandı 18-32 yaş arası artık para ödemeyecek: Ücretsiz olacağı açıklandı

Bu karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın amacı, genç nüfusun söz konusu kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini teşvik etmek olarak belirtildi.

AYM'nin kararında, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanmış kişilerin bu kurum ve kuruluşlarda yeniden çalışmaları durumunda, çalıştıkları süre boyunca bu aylıklardan yararlanamayacakları yasal olarak öngörüldü. Kararda eşitlik ilkesinin ihlal edildiği vurgulandı.

AYM ayrıca, Antalya Diplomasi Forumu Vakfı ile Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı'nın yapacağı ödemelerin ve harcırahların mütevelli heyeti tarafından belirlenmesini öngören kuralı da Anayasa'ya aykırı bulup iptal etti.

Editör: Atakan Göker