Altın yatırımcılarına kötü haber: Kuyumcularda satışı yapılan çeyrek gram ve yarım gram altının üretimi durduruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın genelgesi ile yürürlüğe giren bu karar, altın yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu altın türlerinin üretiminin durdurulmasının ekonomiye büyük bir katkı sağlamayacağını ve bu durumun yatırımcılar için anlaşılmaz olduğunu belirtti. Ancak, elinde bu altınlardan bulunduran yatırımcılar, altınlarını bozdurabilecekler.

Birikimlerini değerlendirmek isteyen birçok yurttaş ‘güvenli liman’ olarak nitelendirilen altın fiyatlarını yakından takip ediyor.

Bazıları Cumhuriyet altını tercih ederken, bazıları da gram, çeyrek ya da yarım altına yöneliyor.

8 bin lira verilecek: Bu bankada hesabı olana tek şartla ödeme 8 bin lira verilecek: Bu bankada hesabı olana tek şartla ödeme

Ancak, yatırımcıların en çok tercih ettiği 2 altın türünün üretimi artık sona erdi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, konuya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Memiş, çeyrek gram ile yarım gram altının üretiminin durdurulduğunu hatırlattı.

"BU ALTIN ​​ÜRETİLMİYOR AMA..."

Memiş, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile üretimi durdurulan çeyrek gram ile yarım gram altınlardan elinde bulunduran yurttaşların, istedikleri zaman altınlarını bozdurabileceğini belirtti.

Memiş, gram ile yarım gram altınlarında alım-satım işlemlerinin değil sadece üretimin yasaklandığını dile getirdi.

İslam Memiş, açıklamasında ifadeleri kullandı:

"Bu durum bize de tuhaf geliyor. Hiç anlamı yok. Bana komik geliyor. 0,25 gram ve 0,5 gramın üretiminin yasaklanmasının ekonomiye katkısı olmayacaktır. Bu altını kim aldı? Gram alamayan vatandaşlar satın alabiliyor. Düğünlerde, nişanlarda ve özel günlerde kullanırlar. Evet, gram altın biliniyordu. Günümüz ekonomik koşullarında gram altını kim satın alabilir? En az 0,25 aldılar ve altın madenciliği devam etti."

Kaynak: HABER MERKEZİ