Mahfi Eğilmez'in faiz ve döviz kuru ilişkisiyle ilgili öngörüleri, ekonomik tartışmaları derinleştirdi. Faizlerin yükseltilmesinin doları düşürebileceği ve ekonominin nasıl etkilenebileceği konuları, ekonomistler ve politika yapıcılar arasında tartışma konusu oldu.

Ekonomideki gidişatı yorumlayan Eğilmez, sadece Merkez Bankası’nın faiz artırmasıyla enflasyonun düşmeyeceğini, yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu savundu.

Eğilmez’in faiz, döviz ve enflasyonla ilgili çarpıcı açıklamalarından öne çıkan satırbaşları şöyle:

Kamuda Yeni Dönem! Tasarruf Ve Verimlilik Paketi Açıkladı Kamuda Yeni Dönem! Tasarruf Ve Verimlilik Paketi Açıkladı

FAİZLERDEKİ HATA DURUMU KÖTÜLEŞTİRİR

Sadece faizi artırarak bu işin içinden çıkılmıyor. Benim bir tanımım var, faiz yanlış belirlenirse ekonomiyi batırabilir. Doğru belirlenirse de ekonomiyi kurtaramaz. Yanına mutlaka bir şeyler koyman lazım. ABD ekonomisini tek başına faizle kurtarabilirsin. Çünkü onun büyük yapısal reformlara ihtiyacı yok. Öyle hukuk, demokrasi, eğitim reformuna ihtiyacı yok.

HÜKÜMETİN DOLAR HEDEFİNİ AÇIKLADI

Bizim çok ihtiyacımız var. Bunları koymadan tek başına faizle bu işin içinden çıkamayız. Kuru tutuyoruz şimdi mesela. Kura baskı uyguluyor, ne yapıyor satıyor. Döviz satıyor, şimdilerde alıyor. Tersine döndü ama tekrar satacak. Kuru 32’lerde, 33’lerde tutmaya çalışıyor. Niye tutmaya çalışıyor? GSMH yüksek görünsün diye…

BU KARAR ÇIKARSA KUR 25 OLUR

Çünkü GSMH hesaplarken biz piyasadaki cari fiyatla topluyoruz her malı bu bize toplam GSMH veriyor. Onu yıl ortalaması döviz kuruna bölüyoruz.

Döviz kuru ne kadar düşükse sonuç o kadar yüksek çıkıyor. Bunları önlemek için baskı oluşturuyoruz.

Bu da tabi enflasyonun biraz daha düşük çıkmasına sonuç oluyor. Enflasyon 50-55’ten aşağı düşmez. IMF 45 diyor bence biraz iyimser, 50-52 civarı diyorum. Kuru bıraksak nereye geleceğiz. Tabi faizi artırsak Türk Lirası değer kazanır. Faizi bugün 50’deyiz, 80’e çıkar kur büyük ihtimalle 25’e düşer.

Kaynak: HABER MERKEZİ