TCMB'nin yayınladığı raporda dolar kuruna ilişkin yapılan tahminler, Türkiye'nin ekonomik geleceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu tahminler, ekonomik piyasalardaki dengeleri ve Türkiye'nin dış ticaretini ciddi şekilde etkileyebilir. İşte vatandaş ile paylaşılan bilgiler...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin nisan raporunda dolar kuruna ilişkin dikkat çekici veriler paylaştı.

Finansal sektörden 52 ve reel sektörden 16 katılımcının görüşlerinin derlendiği raporda, dolar/TL paritesi için ay ve yıl sonu tahminleri öne çıktı.

TCMB'nin raporuna göre, nisan ayının sonunda dolar kuru için tahmin edilen 32,91 TL, ekonomi yönetimi için olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi, çünkü beklentilerin üzerinde bir sonuç ortaya çıktı.

O tarihte dolar kurunun 40 lirayı aşacağı öngörülüyor. 32,38 TL seviyelerinde kapanan dolar kuru için yılın ilerleyen dönemlerinde kademeli bir artış beklenirken, yaz aylarının gelmesi ve turizm gelirlerinin artmasıyla birlikte Türkiye ekonomisi döviz krizi riskinden giderek uzaklaşıyor.

Bankalararası döviz piyasasında ABD Doları kuru beklentilerini ölçmek amacıyla yapılan ankete göre, cari yıl sonunda yani 31 Aralık 2024 tarihinde beklenen dolar kurunun 40,0098 TL olması tahmin ediliyor.

Benzine İndirim Geliyor! Bu Gece Yarısından İtibaren Geçerli Olacak Benzine İndirim Geliyor! Bu Gece Yarısından İtibaren Geçerli Olacak

Bu durumda, dolar kurunun kalan 8 ay boyunca yaklaşık 7.5 TL artış göstermesi öngörülüyor. Ancak bu artışın aylara göre dengeli bir şekilde dağılması ve geçmiş yıllardaki gibi sert dalgalanmaların olmaması bekleniyor.

ARALIK AYINDA GERİLEMESİ BEKLENİYOR

Ayrıca raporda, sıkı para politikalarının etkisiyle enflasyonda ciddi bir düşüş eğiliminin görüleceği vurgulanırken, bu düşüşlerle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), yılın son çeyreği itibarıyla faiz indirimlerine başlayabileceği belirtildi.

PEKİ ALTINDA SON DURUM NE

Vatandaşlar, iç ve dış piyasayı etkileyen altın ve döviz kurlarındaki dalgalanmaları büyük bir dikkatle izliyor.

ABD Doları: 32,37 (Alış) - 32,43 (Satış)
EURO: 34,52 (Alış) - 34,63 (Satış)
STERLİN: 40,03 (Alış) - 40,23 (Satış)

1 Doların değeri 32,43 TL olarak belirlendi.

Kaynak: HABER MERKEZİ