S&P Global'ın raporuna göre, Türkiye'de asgari ücrete bir ek zam yapılmayacağı öngörülüyor. Bu durum, işçi ve işverenler arasında ekonomik dengelerin nasıl şekilleneceği konusunda önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Merkezi ABD’de New York’ta bulunan uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu S&P Global tarafından Türkiye’ye dair kritik tahmin yapıldı. Gelen değerlendirmelere göre de Türkiye için enflasyon, dolarizasyon, faiz ve döviz beklentileri paylaşıldı. Yatırımcılar için de uyarıların dikkate alınması gerektiği belirtildi.

Gelen açıklamalara göre de Türkiye’de hane halkında dolarizasyon olduğu sürecin ise zor devam edeceği belirtildi. Gelen açıklamaların özetine göre de; cari açık milli gelire oranla yüzde 2 altına gelecek.

DOLARDA BEKLENTİ

S&P Global’den Alex Gill’in değerlendirmesine göre 1 dolar Türkiye’de yıl sonunda 34 ila 35 TL arasında olacak.

YIL SONU ENFLASYON KAÇ OLACAK

Bu otomobiller artık muayene edilmeyecek: Yeni karar duyuruldu Bu otomobiller artık muayene edilmeyecek: Yeni karar duyuruldu

Hükümetin bu yıl Türk Lirası’nı istikrarlı tutup enflasyonu düşürmek istediği de raporda dikkat çeken detay olarak belirtildi.

ASGARİ ÜCRETLİNİN KADERİ

Gill değerlendirmesinin devamında baz senaryoda asgari ücrete bir ek zam yapılmayacağını da söyledi.

NOT ARTIŞI İÇİN BU BEKLENİYOR

S&P tarafından gelen değerlendirmenin devamında şu ifadelere yer verildi:

S&P Global tarafından yapılan açıklamada bir not artırımının daha olması için cari açığa bakacaklarını söyledi.

Türkiye ekonomisinde sert iniş de gözardı edilmedi.

9 MAYIS'TA SON DURUM

Serbest piyasada gram altın (saat 10:00 itibariyle) alış 2.401,93 TL, satış 2.402,24 TL’den işlem görüyor. Çeyrek altın 3.843,08 TL’den alınırken, 3.927,66 TL’ye satılıyor. Cumhuriyet altını ise 15.662,58 TL’den işlem görüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ