Tavas'ta Bu Hafta Hava Durumu Nasıl Olacak? (17-21) Tavas'ta Bu Hafta Hava Durumu Nasıl Olacak? (17-21)

Denizli’de profesyonel sporculuk yapan Bülent Öztürk, hindistan cevizinden yapılan ve yıllardır Türkiye’ye ithal olarak gelen nargile kömürüne alternatif bir ürün elde etti. Antep fıstığı ve birçok meyve çekirdeğiyle onlarca deneme yapan Öztürk, fındık kabuğu üzerinde yaptığı çalışmalarla ithal kömüre en yakın ve daha sağlıklı bir nargile kömürü üretti. Ortaya çıkardığı ürünle adından kısa sürede bahsettirmeyi başaran Öztürk, ürettiği kömürün yurt dışına ihracatına da başladı.

Denizlili Bulent Ozturk Findik Kabugundan Komur Uretti

Mevcut nargile kömürlerinin yüzde 95’inin ithal geldiğini ifade eden Öztürk, “Bu yurt dışından gelen kömürlere alternatif olarak nargile kömürünü üretmeye başladım. Nargile kömürü, yurt dışından Hindistan cevizi kömürü olarak Türkiye’ye geliyor. Ben atıl olarak kullanılan fındık kabuğunu yurt dışından gelen kömürlere alternatif olarak nargile kömürü ve kömür olarak üretmeye başladım. Restoranlara, köftecilere, balıkçı ve kokoreççilere üretmeye başladım” dedi.

Denizlili Bulent Ozturk Findik Kabugundan Komur Uretti1

Onlarca Denemede Bulundu

Fındık kabuğundan nargile kömürü üretimi aşamasına gelene kadar pek çok farklı denemeler yaptığını belirten Öztürk, “Kömürlerimiz İsviçre, Almanya, Tunus, Fransa ve İspanya olmak üzere birçok yere de ihracat anlamında çalışmalarımız oldu. Fındıktan olan kömür daha dayanıklı, kalorisi daha iyi ve yurt dışına da alternatif anlamında da en yakın olan ürün olduğu için fındıkla devam ediyorum. Mesela zeytin çekirdeğinden, Antep fıstığı kabuğundan, kayısı çekirdeğinden, vişne çekirdeğinden ve ceviz kabuğundan denedim. Ama en sağlıklısı, en iyisi fındık oldu” dedi.

Denizlili Bulent Ozturk Findik Kabugundan Komur Uretti2

Editör: Haber Merkezi