Çivril’de Nilüfer Şöleni Başlıyor! Çivril’de Nilüfer Şöleni Başlıyor!

Tarım Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Ege İhracatçı Birlikleri ve Denizli Ticaret Borsasının paydaşı olduğu “İhracata Yönelik Entegre ve Kontrollü Kekik Yetiştiriciliği (EKÜY) Projesi" kapsamında çiftçi eğitimleri Tavas Nikfer, Kale Kayabaşı, Pamukkale Kurtluca ve Buldan Türlübey Mahallelerinde yapıldı.

Denizli’de Kekik E K Ü Y Projesi İle Çiftçi Eğitimleri Tamamlandı

Toplantılara Tarım İl Müdürlü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Resül Çoban, Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, İlçe Müdürleri ile çok sayıda ihracat firması ve kekik üreticileri katıldı.

Toplantılarda Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin Şentürk tarafından “İhracata Yönelik Entegre ve Kontrollü Kekik Yetiştiriciliği (EKÜY) Projesi" hakkında sunum yapıldı. Daha sonra sektörün mevcut durumu, yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözüm yollarına ilişkin sektör temsilcileri ve üreticilerin görüşleri alındı.

Özellikle AB Ülkeleri tarafından 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan PA (Pirolizidine Alkaloidleri) kontaminasyonunun önlenmesi konusunda değerlendirmelerde bulunuldu.

Editör: Haber Merkezi