Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şubesi yaptığı açıklamada, “Biz emekliler artık yeter dedik! Alanlarda, meydanlarda, stantlarda hep var olduk. 31 Mart Seçimlerinde iktidara sarı kart gösterdik, yine uyarımız dikkate alınmadı! 25 Mayıs’ta 8 bölgede Açlığa ve Sefalete Hayır mitingi yaptık, 26 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanında yapılan emekli mitingine destek verdik yine yetmedi” dedi.  

SSK ve Bağ-kurluya Yüzde 26.61 Zam! Yeni Tahmin Geldi SSK ve Bağ-kurluya Yüzde 26.61 Zam! Yeni Tahmin Geldi

Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şubesi açıklamasında, “TÜİK 5 aylık enflasyon farkını % 22,72 hesaplamış, gerçek mi?  Elbette değil. Mayıs ayı enflasyon oranını iktidarın öngörüsü doğrultusunda % 75,45 olarak açıkladı. Çünkü iktidar Temmuz ayı maaş artışlarını düşük tutmak için enflasyon rakamının hedeflenen düzeyde olmasını istiyor. Biz enflasyonu pazarda, markette farklı hissediyoruz. Gerçek enflasyon açıklanan rakamın çok üstünde. Halkın alım gücü her gün düşüyor, temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. İktidara soruyoruz. Gerçek enflasyon, yaşamsal kayıplarımız nedir? İnsanca yaşam standardı nedir?  

Bugün emeklilerin kayıplarının karşılanması ve insanca yaşayabilmesi için;  

-En düşük emekli maaşı en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. 

-Memurlara verilen seyyanen ödeme bütün emeklilere verilmelidir. 

-Gelen bayram, emekli sözde değil, gerçek bayramı yaşamak istiyor, bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olmalı ve yılda 4 defa verilmelidir. 

-Sağlığa erişim kolay olmalı, alınan her türlü katkı payları iptal edilmelidir. 

İktidar nasıl olsa 4 yıl seçim yok, istediğim zammı yaparım, tasarruf paketi uyguluyorum, sabredin derim, halkı böyle uyuturum gafletine düşmesin, emekliler açlık sınırının altında ücretle yaşam mücadelesi veriyor. Bu yaz iktidar için hiç de öyle kolay geçmez, daha da sıcak geçer. 

Demokrasi seçimden seçime sandık değil, sandık rüşveti hiç değildir. Demokrasi bir yaşam biçimidir. O da insanca yaşam biçimidir. O nedenledir ki; emeklinin, emekçilerin hele hele asgari ücretlinin göğsüne çökerek iktidarlarını sürdürmeleri mümkün değildir. İktidar yarattığı krizin bedelini halka ödetmeye çalışıyor, krizin bedelini iktidar ödemelidir” ifadelerinde bulundu.  

Kaynak: Haber Merkezi