Benzine, mazota ve otogaza art ardına gelen zamlar Denizlili vatandaşı alternatif araç arayışına itti. Maliyet olarak daha ucuza gelen bisiklet satışları son günlerde en yüksek sayısına ulaştı.

İLÇE MÜFTÜSÜNDEN ALKIŞLANACAK DAVRANIŞ İLÇE MÜFTÜSÜNDEN ALKIŞLANACAK DAVRANIŞ

Bisiklet Satıcılarının Yüzü Gülüyor

Çevre dostu ve sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet son yıllarda vatandaşların en çok kullandığı taşıt haline gelmeye başladı. Yaşanan salgından sonra kat kat satışı artan bisikletler şu günlerde de akaryakıt zammıyla yeniden rağbete uğradı. Satışların benzin, mazot zammından sonra arttığını ifade eden bisiklet tamircisi ve satışçısı esnaf Aziz Aktaş: “Bisiklet satışlarımız eskiye kıyasla şu aralar daha çok. Sebebi belli. Dolmuş, otobüs fiyatlarına zam geldikçe vatandaşlar yürümeyi ya da uzak mesafeler için bisikleti tercih ediyorlar. Aslında bu tercihler tamamen bütçeyi kontrol etmek için. İki dolmuş değiştiren kişi ayda kaç TL para ödeyecek. Bunun yerine bisiklet alıyor. Onunla gidiyor işine gücüne. Vatandaş hesabını yapmak zorunda. Zamlar zorunlu olsa da vatandaşı çevre dostu ve sağlıklı ulaşıma itiyor. Bu yönüyle bakınca iyi aslında. Bizim de satışlarımız arttı.  Çorbamız kaynıyor şükür bizim için de iyi oldu ama tabi bir de bu konuyu bisiklet kullananlara sormak lazım .”dedi. 

Bisikletlerde Öncelik Yine Çocukların

Bisiklet denilince ilk akla çocuklar gelse de son zamanlarda büyüklerde onlar kadar bisiklet sevdalısı oldu.42 yıldır Topraklık Mahallesinde bisiklet tamirciliği yapan usta Aziz Aktaş bisiklet satışlarında en çok satış yapılan grubun yine çocuk bisikletleri olduğunu belirtirken : “  Bisiklet satışlarımızda öncelik yine miniklerin oluyor. Aile de anne baba ve çocuğa bisiklet alınacaksa önce çocuğun bisikleti alıyor aile. Daha sonra ebeveynler kendileri için alıyorlar. Hele ortada verilmiş bir söz varsa o bisikletin alınmaması için sebep ortada kalmıyor.” dedi.

Editör: Haber Merkezi