Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi, eğitimci, yazar ve önceki dönem Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı’nın arşivinden bağışladığı kitaplar ile oluşturulan ve “Mustafa Gazalcı” ismini taşıyan kitaplığı hizmete açtı.

Büyük Menderes Tehlikedeyse, Denizli de Tehlikededir! Büyük Menderes Tehlikedeyse, Denizli de Tehlikededir!

Denizli Önceki Dönem Milletvekili Adına Kütüphane Açıldı2

6 bin 700 kitabın sunulduğu kitaplığın açılışına Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra geçmiş dönem milletvekillerinden Mustafa Gazalcı, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Başkanı Ayhan Türkseven, Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şube Başkanı Cihan Taşar, Köy Enstitüleri ve Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı, Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Denizli Önceki Dönem Milletvekili Adına Kütüphane Açıldı3

“Okumak, Araştırmak Ve Yazmak Dünyanın En Güzel Eylemidir”

Kütüphane açılış programında konuşana Mustafa Gazalcı okumanın ve araştırmanın önemine değinerek, “Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç, geçen Nisan ayında böyle bir kitaplığın açılabileceğini söylediğinde sevinerek kabul ettik. 60 yıldır biriktirdiğim, okuduğum okulların yanında beni geliştiren ve yetiştiren kitapların böyle bir kentte kitaplığa dönüşmesi; kitapseverlere, araştırmacılara hizmet etmesi, ayrıca bu yeşillikler içinde olması beni ve ailemi gerçekten mutlu ediyor. Edebiyat, kültür ve bilim kitapları dışında, eğitim ve Köy Enstitüleri için yazılmış kitaplar, Osmanlı Meclis-i Mebussan ve TBMM tutanakları, 12 Eylül sonrası oluşan konsey tutanakları bu kitaplıkta var. Ayrıca dergiler koleksiyonu; başta Varlık olmak üzere, Yeni Ufuklar, Türk Dili, Öğretmen Dünyası, ABC, Çağdaş Eğitim dergilerini de neredeyse eksiksiz şekilde burada bulacaksınız. Buranın bir okuma ve araştırma merkezi olmasını yürekten diliyorum. Üniversite öğrencileri ve ilgi duyan halkımız burada kitapların dünyasına dalmalı ve bir konuda araştırma yapmalıdır. Bugün burada eşim, kız kardeşim, oğullarım, torunlarım, dostlarım var, onlarla birlikte Ankara’dan geldik. Okumak, araştırmak, içinden geliyorsa yazmak dünyanın en güzel eylemidir. Belediyemiz Eskişehir’de çok güzel çalışmalar yapıyor, bugün de bunu yaşıyoruz. Başta Sayın Ahmet Ataç ve kitaplığın kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Denizli Önceki Dönem Milletvekili Adına Kütüphane Açıldı1

Açılış programında Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Aytaç, Öğretmen, araştırmacı ve yazar İlyas Küçükcan ile Köy Enstitüleri ve Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı da birer konuşama yaparak kütüphanenin açılmasına katkı sağlayan Mustafa Gazalcı’ya teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından Mustafa Gazalcı Kitaplığı’nın açılışı kurdele kesimi ile yapıldı. 6 bin 700 kitabın kullanıma sunulduğu Mustafa Gazalcı Kitaplığı, Yenibağlar Mahallesi Çayır Sokak’ta bulunan Sinan Alağaç Deneyimli kafede hizmet verecek.

Editör: Tolga Çetin