ÇİVRİL’İN TEK MUHACİR KÖYÜ BEYKÖY’DE UNUTULAN MESLEK

Yüz yıllardır köyün geçim kaynağı olan bilezikçilik unutuldu.

ÇİVRİL’İN TEK MUHACİR KÖYÜ BEYKÖY’DE UNUTULAN MESLEK
Yazar : Tarih : Okunma : 489 views Yorum Yap

Çivril’in Beyköy mahallesinde yaşayanların geçim kaynağı olan bakır, gümüş bilezik ve takı işlemeciliği unutulmak üzere.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Balkanlardan göçen Türklerin yerleştiği Çivril’in Beyköy mahallesinde üç nesildir yapılan takı işçiliği unutulmaya yüz tuttu. Bir zamanlar köyün geçim kaynağı olan bilezik ve takı işçiliğini köyde yapan bir kişi kaldı. Mesleğin unutulmasında dolayı üzgün olduğunu belirten 84 yaşındaki bilezik ustası Hasan Şeli “bu mesleği dedelerimizden öğrendik ve yüz yıllardır bu işle karnımızı doyurduk. Ama şimdi köyde bu işi yapan kalmadı” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

GENÇLER YAPMIYOR

Takı işçiliğinin zahmetli olduğunu ve uzun zaman aldığını belirten Hasan Şeli “bu işte sabır çok önemli. Bilezik ya da kolye, küpeye yapacağınız deseni yapmak için ince çalışmanız sabretmeniz gerek, o deseni çizmeyi öğrenmek için zaten çıraklık ve kalfalıkta da sabretmek gerek. Şimdiki gençler o kadar sabırlı değil. Kimse saatlerce bilezik üstüne kartal çizmek için uğraşmak istemiyor. Meslek artık yok oluyor. Köyde herkesin evinde tezgah var ama yapan artık kalmadı” dedi.

İSTANBUL’DAN İZMİR’DEN ALICILAR GELİRDİ

Yaptıkları bilezik ve takıların kendine has desen ve şekillerinden dolayı her yerden talep gördüğünü belirten Hasan Şeli “bizim desenlerimiz dedelerimizden öğrendiğimiz desenler. Kalıp desen fabrikasyon desen değil. Biz mesela ‘yel Bileziği’ dediğimiz bileziğin üstüne belli desenleri çizeriz. Küpelerimizden genç kızların taktıkları farklıdır evli kadınların taktıkları farklıdır. Bunların hepsini aklımızda tutar ona göre yapardık. Yaptığımız işlerde ruh olduğu için ülkenin her yerinden alıcılar gelir çuvallarla kutularla alıp giderlerdi. İstanbul’dan İzmir’den bir sürü müşterimiz vardı. Bazı alıcılar sadece kendilerine iş yapmamız için iş teklif ederdi. Beyköy’de yapılan gümüş ve bakır takılar markaydı” dedi.

TALEP VAR YAPAN YOK

Beyköy’de yapılan takılar için hala İstanbul Antalya ve İzmir’den talep olduğuna dikkat çeken Hasan Şeli “bizim köyün işçiliğini bilenler hala bizden mal istiyor. Ancak yapan kalmadı. Maliyetler arttı. Yaşlılar yapamıyor. Gençler bu işe girmek istemiyor. Her evde tezgah var ama yapan yok. Başlasak her gün onlarca toptancı köye gelir. Bizim bakır bileziklerimiz, gümüş takılarımız Türkiye’nin her yerinde bilinir” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=