Çivril İlçesi, Özdemirci mahallesinde yaşayan vatandaşlar, köyde ortak kullanılan çeşme ve su havuzlarını temizledi.

BİSİKLETÇİLER ÇİVRİL’E HAYRAN KALDI BİSİKLETÇİLER ÇİVRİL’E HAYRAN KALDI

Sıcak havalarda hayvanların daha temiz su içmesi için harekete geçen duyarlı vatandaşlar, köyde bulunan çeşme ve yalakları temizledi. Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte hayvanların su ihtiyacının arttığını ifade eden köy halkı “Bu mevsimde en büyük ihtiyaç, temiz su” dedi.

Çivril’de İmece Usulü Temizlik

Özdemirci Mahallesinde bulunan beş çeşme ve yalakları el birliği ile temizlendi. Temizlik çalışmasına öncülük eden Gül Alacacıoğlu, mahallede bulunan tüm çeşmelerin bakımdan geçirileceğini ve faal olan çeşmelerin de bakım ve temizliklerinin yapılacağını söyledi. Çalışma ile ilgili olarak bilgi veren Alacacıoğlu “Kış mevsiminin ardından bazı çeşme ve yalakların akmayan sularını yeniden akmasını sağladık, bazı çeşmelerimize yalak yaptık. Şimdi de köy içinde bulunan çeşmelerimizin temizlik ve bakımlarını yaptık” dedi.

Çivril’de İmece Usulü Temizlik1

Köy halkının gönüllü olarak çalışmalara katıldığını ifade eden Gül Alacacıoğlu “Köy içinde bulunan dört çeşmemizi temizledik. Gençler ve kadınlar hep birlikte hayvanlarımızın su içtiği alanları temizledik. İğdeli çeşmesi, Karakuyu çeşmesi, Ortaca çeşmesi ve Yeni Kuyu çeşmelerini baştan aşağı yeniledik. Artık otlamaya çıkan hayvanlarımız daha temiz su içecek” dedi.

Kadınların temizlik konusunda daha katılımcı olduğunun altını çizen Alacacıoğlu “Köyde kadınlar işlerde daha ön planda olur. Hem ev işleri hem de tarla ve hayvan işleri kadınların elinden geçer. Aharların temizlenmesi ve çeşmelerin bakıma alınmasında kadınlar öncülük etti. Kadınlara köyün gençleri de yardım etti. Güzel ve faydalı bir çalışma oldu. Destek olan emek veren herkese teşekkür ederiz” dedi.

Editör: Ali İhsan Sivrikaya