Cabar Katliamı’nın 100. Yılında Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Milli Mücadele Şehitliği’nde düzenlenen anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı anıta çelenk sundu.

Civrilde 103 Yillik Aci Unutulmadi5

Çelenk sunumunun ardından konuşma yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Milli Mücadele’de yaşananlara dikkat çekti. Otaklı, konuşmasında 103 yıl önce meydana gelen katliamı unutmamak, şehitleri anmak ve vatanın nasıl kazanıldığını bir kez daha hatırlamak için bir araya geldiklerini söyleyerek, “Son 50 yılda yaşadığımız terör olaylarında da aynı zihniyet var. Haçlı zihniyeti şekil, yöntem, kılıf değiştirir ama amacı değişmez. Bizi bu topraklardan def ederek, güçsüz bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Uyanık olmamız lazım. Birlik ve beraberlik içerisinde olmamız, daha çok çalışıp, daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor” dedi.

Güneş Tanrısı Her Sene Çivril’de Açar! Güneş Tanrısı Her Sene Çivril’de Açar!

Civrilde 103 Yillik Aci Unutulmadi3

Kültür İşleri Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı’nın konuşmasının ardından şehit mezarlarını ziyaret eden katılımcılar, şehit mezarlarına karanfil bırakarak dua etti. İlçe Müftüsü Muhammed Çörekçi’nin Kur’an’ı Kerim tilavetinin ardından yapılan dua ile anma töreni sona erdi.

Civrilde 103 Yillik Aci Unutulmadi2

Cabar Mahallesi Bileşe Mezarlığı’nda düzenlenen anma programına Çivril Kaymakamı Hasan Akbulut, Çivril Belediye Başkanı Semih Dere, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Teğmen Ali Çolak, İlçe Emniyet Müdürü Asım Kayacı, Müftü Muhammed Çörekçi, Cabar Muhtarı Nuri Şahin, öğrenciler ile köylüler katıldı.

Whatsapp Görsel 2024 04 02 Saat 17.39.16 59648Df3

Editör: Kardelen Başol