Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Denizlililer İçin Sahneye Çıktı! Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Denizlililer İçin Sahneye Çıktı!

Pazarın birçok noktasında bulunan tezgâhlarda satılan bıçaklar, denetimsizliği gözler önüne seriyor. Şiddet olaylarının arttığı dönemlerde bu tür materyallerin açıkta satılması vatandaşların tepkisine sebep oluyor.

Pazar 

Denizli Çivril pazarında bazı şahısların bıçak, muşta ve kesici materyaller satmasına tepki gösteren vatandaşlar, zabıta ve emniyet güçlerinin denetim konusunda daha dikkatli olmalarını istedi. Pazarın belli noktalarını tutan şahıslar tarafından muşta ve kelebek tarzı bıçaklar satıldığını belirten vatandaşlar, “Normal şartlarda kanunen satışı yasak olan kelebek bıçak, sustalı bıçak ve muşta tabir edilen eşyalar Çivril pazarında alenen satılıyor. Parası olan herkes kolayca ve denetimsiz bir şekilde bu malzemelere ulaşabiliyor. Şiddetin artmasına olanak sağlayan bu denetimsizlik ortadan kalkmalı” diyerek tepkilerini dile getirdi. 

Zabıtaların yetersiz kaldığına dikkat çeken bazı vatandaşlar da, “Zabıta pazar içinde sadece yürüyor. Ne ürünlerin kalite kontrolünü ne fiyat denetimini ne de pazar içinde kanun dışı bir şey var mı diye kontrol etmiyor. Dolayısıyla bıçak satana kanun dışı satış yapan kişiler her hafta artarak Çivril pazarını işgal ediyor. Pazarda bıçak ve muşta satan o kadar çok seyyar tezgâh var ki kötü niyetli birisinin bunları bulmak için özel bir çaba sarf etmesine ya da alırken çekinmesine korkmasına gerek yok” dedi. 

Duyarlı vatandaşlar zabıtanın yetersiz kaldığı denetimlerde polislerin devreye girmesini isteyerek “Zabıta, kendi kulübesinden dışarı çıkmıyor. Zabıta bürosunun beş metre ilerisinde iki tane bıçak satıcısı var onu bile görmüyorlar. Onun için devreye emniyet girmeli, sivil ve resmi üniformalı polisler pazarda devriye atmalı hem halka güven vermeli hem de bu tür yasaklı materyal satışı yapanların önüne geçmeli” diyerek yetkililerden yardım istediler. 

Bıçak ve Kelebek satılan tezgâhlara en çok lise çağındaki gençlerin ilgi gösterdiğini belirten vatandaşlar, “Bu tezgâhlarda teşbih, bileklik gibi şeylerin yanında Kelebek bıçak, sustalı bıçak ve Muşta denilen alet satılıyor. Tezgâhların müşterileri genelde lise çağındaki gençler ve öğrenciler. Birbirilerinden etkilenerek muşta alan, kelebek alan yüzlerce geç var ve bunlar binlerce kişinin gözü önünde yapılıyor” dedi. 

Muhabir: Aslıhan Kılıçelli