Sosyal Güvenlik Kurumu'nun duyurusuna göre, erken emeklilik hakkından yararlanacak meslek grupları belirlenmiş durumda. Bu gruplar, özellikle ağır iş şartları altında çalışanlar için önemli bir destek sağlayacak olan yıpranma payı sistemiyle emeklilik yaşının altında emekli olma şansı elde edecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun duyurduğu yeni düzenlemeye göre, "yıpranma payı" adı verilen bir sistemle bazı meslek sahipleri, standart emeklilik yaşının altında emekli olma imkanına kavuşuyor. Özellikle fiziksel ve zihinsel olarak yıpratıcı işlerde çalışan bireyler için geçerli olup, 46 ila 50 yaşları arasında emekliliği mümkün kılıyor.

Erken emeklilikten yararlanma şartları ve bu haktan faydalanabilecek meslek grupları SGK tarafından belirlenmiş olup, kamuoyu ile paylaşılan bilgiler dahilinde erişilebilir durumdadır. İlgili meslek gruplarındaki çalışanlar, belirlenen koşulları sağlamaları halinde erken emeklilik avantajından yararlanabilirler.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN ŞARTLAR AÇIKLANDI

Burada ev ve arsa sahibi köşeyi dönecek: Uzman isim şehir şehir açıkladı Burada ev ve arsa sahibi köşeyi dönecek: Uzman isim şehir şehir açıkladı

Türkiye'de, erken emeklilik imkanı sunan meslek grupları arasında, özellikle ağır iş şartları altında çalışan bireyler bulunmaktadır. Bu kişiler, her yıl için emeklilik haklarına ek olarak 60 ila 90 gün arasında ek süre kazanabilmekte, bazı meslek dalları ise 180 gün ek yıpranma payı elde etmektedir. Erken emeklilik hedefleyen çalışanların karşılaması gereken şartlar arasında, belirlenen prim gün sayısını tamamlamak bulunuyor. Belirtilen süreyi tamamlayamayanlar, erken emeklilik avantajlarından yararlanamıyor. Maden işçileri için belirlenen yıpranma payı ile erken emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı 1800 gün iken, diğer sektörlerde çalışanlar için bu süre 3600 gün olarak belirlendi.

BU MESLEKLERİ KAPSAYACAĞI DUYURULDU

Mesleklerin çeşidine göre yıpranma hakkı süresi değişiklik gösteriyor. Bazı meslek grupları bu haktan yılda 180 gün faydalanabilirken bazıları da 60 ila 90 gün arasında yararlanabiliyor. SGK tarafından açıklanan meslekler ise şöyle:

180 GÜN FAYDALANANLAR:

Madencilik ve yeraltı işleri.
 

90 GÜN FAYDALANANLAR:

Cıva üretimi işleri,
Asit imalatı yapan atölye ve fabrikalar,
Sahil Güvenlik Komutanlığı,
Emniyet, polis ve MİT mensupları,
TBMM yasama organı üyeleri,
Radyoaktif işlerde çalışanlar,
Türk Silahlı Kuvvetleri,
Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar,
Ceza İnfaz Kurumu personelleri,
Basın ve gazetecilik işlerinde görev yapanlar,
TRT’de haber hizmetinde görevli olanlar,
Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar.

60-90 GÜN FAYDALANANLAR:

Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar,
Su altında çalışmayı gerektiren işlerde görev yapanlar.

60 GÜN FAYDALANANLAR:

Alüminyum, kok, döküm ve çimento fabrikaları işçileri,
Hemşireler,
Ebeler,
Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar,
Termik santrallerde görev yapanlar,
İtfaiye ve yangın söndürme işlerinde görevli olanlar,
İhtiyat pilotları,
Diş doktoru,
Hasta bakıcı hemşireler,
Toplum sağlığı teknisyenleri,
Eczacılar,
Doktorlar.

Kaynak: HABER MERKEZİ