Kurban Bayramı tatilinin hemen ardından Türkiye Büyük Millet Mecili'nin gündemi yeni vergi paketi olacak. Türkiye'de çoğu konuda değişime götürecek vergi paketinin bazı önemli noktaları var. 

Gayrimenkul ve Şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi

Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının elde ettikleri kârlara asgari kurumlar vergisi getirilmesi planlanıyor. Ayrıca, gayrimenkul değer artış kazançlarında ve kira gelirlerindeki istisnaların kaldırılması gündemde. İştirak hisseleri satış kazançlarında da vergi avantajlarının azaltılması planlanıyor.

Çok Uluslu Şirketler ve Türk Şirketlere Yeni Vergi Uygulamaları

Çok uluslu şirketlere ülkede elde ettikleri kârlar için en az yüzde 15 kurumlar vergisi uygulanması öngörülüyor. Türk şirketlerine de yeni asgari vergi matrahı getirilerek ek gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Döviz ile Ödemeler ve Kamu-Özel İşbirlikleri

Yap-işlet-devret ve kamu-özel işbirliği projelerine yönelik vergi oranlarının artırılması planlanıyor. Bu düzenlemeyle Hazine'ye ek gelir sağlanması amaçlanıyor.

Motokuryelere Yeni Vergiler

Motokuryelerin ticari kazançlarının vergilendirilmesi için yeni düzenlemeler getiriliyor. Bu düzenlemelerle birlikte motokuryelerin vergi mükellefi olmaları ve belirli vergi yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekecek.

Yurtdışı Çıkış Harçlarında Artış Bekleniyor

Yurtdışına çıkış harçlarında önemli artışlar yapılması planlanıyor. Bu düzenlemeyle birlikte yurtdışına çıkışın maliyeti artırılacak.

18-32 yaş arası artık para ödemeyecek: Ücretsiz olacağı açıklandı 18-32 yaş arası artık para ödemeyecek: Ücretsiz olacağı açıklandı

Kripto Para Ticaretine Vergi Getirilebilir

Kripto para ticaretine yönelik işlem vergisi getirilmesi planlanıyor. Ayrıca borsa faaliyetlerinde de vergi artışı gibi düzenlemeler gündeme gelebilir.