Yeni güvenlik yönetmeliği 7 Temmuz'da Türkiye'de yürürlüğe girecek. Avrupa Komisyonu'nun bu yönetmeliği, güvenlik teknolojilerine sahip olmayan sıfır araçların satışını yasaklayacak. Bu durum, otomobil bayilerini ellerindeki araçları hızla satmak için büyük indirimler yapmaya yöneltti. Araç fiyatları 300 bin liraya kadar inerken, otomobil almak isteyenlerin bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Avrupa Komisyonu’nun yeni güvenlik yönetmeliği, 7 Temmuz itibarıyla Türkiye'de uygulanmaya başlayacak ve bu tarihten sonra yeni güvenlik teknolojilerine sahip olmayan araçların satışı yasaklanacak. Bu gelişme, otomobil bayilerinin ellerindeki araçları hızla satmak için büyük indirimler yapmasına neden oldu. Araç fiyatları 300 bin liraya kadar düştü. Otomobil almak isteyenlerin acele etmeleri gerektiği belirtildi.

7 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Avrupa Komisyonu'nun yeni otomobil güvenlik yönetmeliği, sıfır kilometre araçların hayati güvenlik önlemlerini içermesini zorunlu kılacak. Bu tarihten sonra bu teknolojilere sahip olmayan araçların satışı yasaklanacak. Bayiler, stoklarını hızla eritmek için büyük indirimler yaparak, bazı araçların fiyatlarını 300 bin liraya kadar indirdi. Otomobil almak isteyenler için bu dönemin kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğu vurgulanıyor.

Türkiye'de yürürlüğe girecek ve bu tarihten itibaren yeni güvenlik teknolojilerine sahip olmayan araçların satışı yasaklanacak.

Bu durum, bayilerin mevcut stoklarını hızla eritmek için fiyat indirimleri yapmalarına neden oldu. Araç fiyatları 300 bin liraya kadar düştü.

Yeni yönetmelik, sıfır araçlarda otomatik acil frenleme, şerit takip asistanı, yayaları algılama ve kör nokta uyarı sistemi gibi teknolojilerin bulunmasını zorunlu kılıyor.

Sektör temsilcileri, markaların zararına kampanyalar düzenlediğini ve bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Otomobil almayı planlayanlar ise stokların hızla tükenmesinden ötürü acele etmeleri konusunda uyarılıyorlar.

Bu düzenleme, trafik güvenliğinin artırılmasına önemli bir katkı sağlayacak. Güvenlik teknolojileri, kaza riskini azaltmada ve olası kazaların etkilerini hafifletmede önemli bir rol oynuyor.

VATANDAŞIN GÖZÜ MARKET İNDİRİMLERİNDE! VATANDAŞIN GÖZÜ MARKET İNDİRİMLERİNDE!

BU GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIK ZORUNLU!
- Acil durum frenleme asistanı
- Sürücü yorgunluk algılama sistemi
- Alkol kilidi hazırlığı
- Kaza veri kaydedicisi
- Ani frende otomatik yanan flaşörler
- Önden çarpmada yaya koruması için 'safety glass' özellikli ön cam
- Akıllı hız yardımı: Trafik işareti algılama sistemi, yolun hız limitine göre geri bildirim veren bir hız sabitleme sistemi
- Şerit takip asistanı: Sadece uyarı değil, direksiyon müdahalesi isteniyor
- Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü
- Otobüsler ve kamyonlarda olası kör noktaları daha iyi belirlemeye yönelik teknolojiler
- Yayalar veya bisikletlilerle çarpışmaları önlemek için uyarılar ve lastik basıncı izleme sistemleri zorunlu olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ