Kamu Denetçiliği Kurumu'nun aldığı bu kararla, vergi sistemine dair adalet ve eşitlik talepleri bir kez daha gündeme geldi. Vergi mükelleflerinin haklarının korunması ve adaletli bir vergi politikasının izlenmesi önem kazanıyor.

Ekonomik sıkıntı içinde olan ve geçim derdine düşen vatandaşın beli peş peşe gelen zamlarla iyice büküldü. Araç fiyatlarından, akaryakıt fiyatlarına kadar gelen zamlara bir de MTV ve ÖTV rakamları eklenince arabası olan milyonlarca vatandaş kara kara düşünmeye başladı.

ÖTV ve MTV rakamları rekor seviyelere çıkarken Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) yeni bir emsal karar aldı. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeyen araç sahiplerini yakından ilgilendiren flaş adım geldi.

TÜİK Verileri Açıkladı! Bakın Denizli’de Kaç İnşaata Ruhsat Verildi TÜİK Verileri Açıkladı! Bakın Denizli’de Kaç İnşaata Ruhsat Verildi

BU PARA HESAPLARINA GEÇECEK

Dilekçesini veren ÖTV ve MTV ödeyen tüm araba sahiplerine geriye dönük 5 yıllık para iadesi yapılacağı açıklandı. Açıklanan emsal kararda ödenen MTV ve ÖTV rakamlarının geriye dönük 5 yıllık 146 bin 856 TL para iadesi alabilmelerinin önü açıldı.

KDK’nın açıklamasına göre, "Başvuru sahibi doğumsal olarak sağ obstetrik brakial pleksus felci rahatsızlığına sahip bir engelli olduğunu belirten rapor ve özel tertibat komisyon kararıyla 2017 yılında araç alımı için başvuruda bulunmuş ve başvurusu uygun bulunarak engelli aracı olarak kayıt altına alındı.

Adına kayıt ve tescilinin yapıldığını, raporların süreli olarak verilmesi nedeniyle 2018 ve 2019 yıllarında almış olduğu raporlardaki değişiklik nedeniyle Çorum Vergi Dairesi tarafından Gelir İdaresi Başkanlığından görüş yazısı talep etti.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan incelemede 2017 – 2018 ve 2019 yıllarında almış olduğu raporların ilgili istisnadan yararlanmaya uygun olmadığı iddia edilerek alınan raporlara itiraz edilmesi üzerine yararlanılan istisna tutarları ve gecikme faizi ve ziyai cezası ile birlikte geri alınması talep edildi.

HEM ÖTV HEM DE MTV İÇİN GEÇERLİ

En son itirazı sonucunda Ankara Şehir Hastanesi’nden alınmış olan rapor ile Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan tekrardan görüş istendi. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın en son rapor tarihi itibariyle engelliliği kabul ettiğini, oysa kendisinin doğuştan engelli olduğunu, durumunda bir değişme ve iyileşmenin söz konusu olmadığını sadece mevzuat güncellemeleri nedeniyle oransal değişiklikler ve tertibat değerlendirilmesi yapılması değişikliği olduğunu belirtti.

2017 yılında adına kayıt ve tescili yapılan aracın alımında yararlandığı ÖTV ve 2017 - 2018 - 2019 ve 2020 yıllarında yararlandığı MTV muafiyetinin, tüm gecikme ve ziyai cezasıyla birlikte iadesine dair idari işlemin iptali ile plakalı aracı için ödemiş olduğum tüm vergilerin iadesini talep etmektedir” denilerek para iadesi istedi.

KDK, Açıklanan kararda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından araç sahibi olan ve engelli raporu alan kişiye para iadesi yapılmasına karar verdi.

Söz konusu para iadesi için emsal karar aynı sorunları yaşayan kişiler için de örnek olması açısından büyük önem taşıyor. Bu kişilere ödemiş oldukları MTV ve ÖTV rakamlarını geriye dönük 5 yıllık iade edilecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ