Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerinin, Fed'in faiz politikasıyla ilgili ipuçları vereceğini belirten İslam Memiş, bu verilerin altın fiyatlarının yönünü belirlemede önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirim kararlarını yılın son çeyreğine ötelemesinin ardından emtia tarafında beklenen yükseliş yaşanmazken, gözler altın için de kritik verilerin paylaşılacağı perşembe ve cuma gününe çevrilmiş durumda.

Kapalıçarşı piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, bayram öncesi piyasalarda büyük sürprizlerin yaşanmayacağını belirtirken, haftanın son 2 işlem gününde paylaşılacak verilerin ise altın için yön gösterici olacağını aktardı.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararını duyuracağını aktaran Memiş, gelişmiş ülkelerde ilk faiz indiriminin muhtemel olduğunu belirtti. AB tarafından atılacak faiz indirim adımının diğer ülkeleri de etkileyebileceğini aktaran Memiş, bu durumun orta ve uzun vadede altın fiyatlarına pozitif etkilerinin olacağını hatırlattı.

Konuya ilişkin önemli uyarılarda bulunan Memiş, şu ifadeleri kullandı:

Faturalar için flaş karar: Sadece bu kısmı ödenecek Faturalar için flaş karar: Sadece bu kısmı ödenecek

"Cuma günü ise tarım dışı istihdam verileri var. Küresel piyasalar için oldukça önemli bir veri. Bu bilginin ardından ABD Merkez Bankası (Fed) nasıl bir hamle yapar daha somut konuşabileceğiz. Ancak bu haftayla alakalı genelde yatay ve sakin bir seyirde haftayı tamamlayacağız. Türkiye genelinde, bayrama kadar bu şekilde gelişmeler görülecektir.

Ons altın şu anda 2348 dolar seviyesinde. Bu hafta 2300-2350 dolar aralığını takip etmeyi sürdüreceğim. 2300'ün altına sarkarsa, 2280 gibi güçlü bir destek seviyesi var. Bana göre yılın son destek seviyesi olacaktır. Yıl içinde yine 2600 dolar beklentimiz devam ediyor. Yılın son çeyreğinde hem içeride hem de dışarıdaki gelişmelere bağlı olarak altın fiyatlarının artmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Döviz kurları stabil olduğu için ons nereye gram altın oraya. Gram altın şu anda 2415-2420 lira aralığında. Bu hafta 2400 lira destek olacak. Soru basit aslında. Altın alma zamanı geldi mi? Evet...

Yüzde 50 alım yapmanın zamanı gelmişti, bayrama kadar da geri kalan kısmıyla alım yapıp bu işi bitirmekte fayda var. Gümüşün ons ve gram tarafında da düşüşler yaşandığını görüyoruz."

Kaynak: HABER MERKEZİ