Altın piyasasında sert düşüşler yaşanmaya devam ediyor ve yatırımcılar için tedirginlik artıyor. İslam Memiş'in değerlendirmesine göre, ons altın yeni haftaya sert düşüşlerle başladı ve değer kaybı 25 doları aştı. Jeopolitik risklerin azalmasıyla altın fiyatlarında normalleşme beklenirken, Manipülasyon piyasasının etkisi altında ons altın fiyatlarında mayıs ayında 2280-2380 dolar aralığında geniş bir dalgalanma öngörülüyor.

Altın ve para piyasalarının tanınmış ismi İslam Memiş, haftaya sert bir düşüşle başlayan ons altın hakkında yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu.

Memiş, emtia piyasalarında hafta boyunca düşüşlerin yaşanacağını ve altın fiyatlarında dip seviyelerinin görüleceğini belirtti.

Geçtiğimiz haftayı yükselişle tamamlayan ons altın, yeni haftaya sert düşüşlerle giriş yaptı.

Gün içinde 25 doların üzerinde değer kaybeden ons altın, altın sahipleri arasında büyük bir tedirginlik yarattı.

2380 DOLAR OLACAK

Jeopolitik kriz riskinin giderek azalmasıyla birlikte altın fiyatlarında normalleşme gözlenirken, Manipülasyon piyasasının temmuz ayına kadar devam edeceğini belirten Memiş, mayıs ayında 2280-2380 dolar aralığında geniş bir ons altın fiyatlaması beklediğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta itibarıyla 2380 dolarlık sınırın test edildiğini belirten Memiş, bu hafta ise altın tarafında sert düşüşlerin devam edeceğini ve fiyatların dip seviyelere ulaşacağını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:


'ALTIN FİYATLARININ KADERİ BELİRLENECEK'

Salı günü Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları var. Küresel piyasalar için son derece önemli olacak çünkü Powell, faiz indirimi sinyali verecek mi, yoksa erteleyecek mi? Bu, piyasalarda büyük bir hareketliliğe neden olabilir.

Buldan Muhteşem Festivale Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor Buldan Muhteşem Festivale Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor

Çarşamba günü ise ABD'de enflasyon verisi açıklanacak. Son veriler yüzde 3.5 civarındaydı ve yüzde 3.4'e gerilemesi bekleniyor. Bu durumun, Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarını daha sert bir tonla yapmasına neden olabileceği öngörülüyor.

Ons altın şu an 2333 dolar seviyesinde bulunuyor. Bu, beklenen bir satış ve önümüzdeki haftalarda tekrar bir satış baskısı yaşanabilir. Takip ettiğimiz bant aralığı 2280-2380 dolar arasında.

Bu aralıkta Mayıs ayında piyasalar oyalanabilir. Geçtiğimiz hafta 2380 dolar seviyesini test etti, bu hafta ise 2280 seviyesine doğru bir test bekleniyor. Hatta bu seviyenin altına bile inebilir.

Altın yatırımcıları yine ons altınını takip etmeli. Ons altın ne yöne giderse, gram altın da aynı yönde hareket eder.

Şu anda karşımızda 2445-2470 lira aralığında bir gram altın var.

Ons altın 2280 dolar seviyesinin altına indiğinde, gram altında da önemli düşüşler görülebilir çünkü dolar kurunda bir süre daha yükseliş beklenmiyor.

"ALTIN DÜŞMEYE DEVAM EDECEK"

Bu hafta önemli düşüşler yaşanması bekleniyor. Gümüşün ons fiyatı şu anda 28.07 dolar seviyesinde bulunuyor. Burada 27 dolar seviyesi destek konumunda.

Bu seviyenin altında ise tekrar yukarı yönlü hareketlerde 28.50 dolar seviyesi direnç olarak karşımıza çıkacak.

Bu bant aralıklarını hafta boyunca dikkatle takip edeceğiz.

Önceki uyarılarımda Mayıs ve Haziran aylarında bir manipülasyon piyasası uyarısında bulunmuştum. Yatırımcılara, piyasalara değil kendi analizlerine ve içgüdülerine güvenmelerini öneririm.

Temmuz ayı itibariyle altın piyasasında büyük bir yön değişimi yaşanması bekleniyor.

Bu hafta için özellikle dolar almak, altına göre daha avantajlı olabilir. Hafta boyunca dolar alıp, ons altın fiyatı 2280 dolara gerilediğinde dolar ile parite üzerinden altın almanın daha ekonomik olacağına inanıyorum.


Bu nedenle kişisel görüşüm, mevcut paramı dolar almak için kullanmak olurdu; ancak bunu yatırım amacıyla değil, altın fiyatları gerilediğinde parite üzerinden ons altın satın almak için bir fırsat olarak görürdüm.

Kaynak: HABER MERKEZİ