Ekonomist İslam Memiş, yatırımcıları gelecek döneme ilişkin temkinli olmaları konusunda uyarıyor. Temmuz ayına kadar beklemenin, piyasalardaki belirsizliklerin açığa çıkmasını sağlayacağını düşünüyor. Bu süre zarfında, özellikle TL karşısındaki enstrümanlarda yaşanabilecek potansiyel düşüşlere hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor. Fed'in faiz politikaları ve Powell'ın açıklamaları gibi faktörlerin de piyasalarda belirsizlik yarattığına işaret ediyor.

İkinci yükseliş dalgasının birinci yükseliş dalgasını arattığını belirten Memiş, söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığı vurguladı.

Emekli ve memurun beklediği haber geldi: Zamlı aylıklar belli oldu Emekli ve memurun beklediği haber geldi: Zamlı aylıklar belli oldu

İslam Memiş, Fed’in sürpriz yapmayarak piyasaların beklentisi doğrultusunda faizlerde değişikliğe gittiğini belirterek, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ise güvercin tonda bir açıklama yaptığına dikkat çekti.

Memiş, Powell’ın açıklamaları kafalarının karışık olduğunu ve köşeye sıkıştıklarını gösterdiğine vurgu yaparak, yüzde 2 enflasyon hedefinden uzaklaşıldığını ifade etti.

ABD’de son açıklanan enflasyon verisi yüzde 3,5 olduğunu hatırlatan Memiş, enflasyonda düşüşün uzun süreceğini ve iyimser olmadığını açıklayan Powell’ın kötümser gibi olduğunu belirtti.

Mayıs-Haziran ayında da kontrölün merkez bankalarında olduğunun altını çizen Memiş, 14 Nisan’da başlayan jeopolitik gerilim ile beraber küreselcilerin istediklerini aldığını belirtti.

İslam Memiş, istedikleri, öngörülemeyen bir para piyasası, manipülatif söylemler ile dalgalanma ve enflasyonun gerilememesi olduğunu vurgularken, yatırımcıların “Ortadoğu’da yeni bir misilleme olayı yaşanır mı, merkez bankaları bu yıl faiz indirimi yapar mı, enflasyon düşer mi?” soruları üzerinde düşünmesi gerektiğini yazdı.

Bu soruların cevabını net bilenin milyoner olduğunun altını çizen Memiş, ancak bilmeyip de “şans deyip” pozisyon alanların bir sabah gözünü ya parkta ya da otel de açacağını kaleme aldı.

Memiş, soruların doğru cevabını bulmak için piyasa şartları neyi gerektiriyorsa ona göre pozisyon almak gerektiğini vurgularken, beklentiler ne olursa olsun önümüzdeki iki ayın yatırımcı için psikolojik bir sınav olacağını belirtti.

Bu sınavda sabır ve açıkta kalmamanın çok önemli olacağını belirten İslam Memiş, Mayıs-Haziran ayları ilave alımlar için fırsat oluşturacağını vurguladı.

Başta Fed’in bu yıl 3 kez faiz indirme olasılığı 1’e indiğini belirten Memiş, artık piyasayı ve yatırımcıyı oyalayıp duracaklarını ifade etti.

Yatırımcıları piyasalarda bir hafta düşüş bir hafta yükseliş olacağı konusunda uyaran Memiş, böyle bir ortamda Temmuz’a odaklanmanın en doğru tercih olacağını öne sürdü.

“Temmuz’a kadar düşen toplanır, eldeki olan korunur” ifadelerini kullanan Memiş, yatırımcıların ne düşüş başladığı diye panik yapmasını, ne de yükseliş başladı diye coşku yaşamasını istedi.

Temmuz’a kadar sessizce izleyin tavsiyesinde bulunan Memiş, TL karşısındaki enstrümanların baskılandıkça toplandığına vurgu yaparak, ikinci yükseliş dalgasının birinci yükseliş dalgasını arattığını yazdı.

Editör: Haber Merkezi