İsviçre'ye yerleşmek için davet almak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Öncelikle dil yeterliliği önemli bir faktör. Bunun yanı sıra, maddi olarak bağımsız olmanız ve sosyal yardım almadan geçinebileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor. İkamet edilebilecek bir evin bulunması da şartlar arasında.

Dünya'nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre işçi alımı yapacak. Maaşlar 103 bin TL'den başlarken 202 bin TL'ye kadar çıkıyor. Dünya'nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre'nin işçi alımı yaptığı sektörler de belli oldu

Birçok Avrupa ülkesi işçi alımı yapıyor. Pandemi sonrasında kalifiye eleman bulmakta zorlanan İsviçre çözümü dışarıdan 85 bin işçi almakta buldu. Başta sağlık sektörü olmak üzere turizm otelcilik, teknisyen, bilgisayar uzmanı ve mühendis gibi çeşitli kadrolar için alım yapılacağı ülke tarafından ilan edildi.

İSVİÇRE İŞÇİ ALIMI YAPACAK
Özellikle doktor açığı konusunda sıkıntı çektiği öğrenilen İsviçre, yaşlı bakım ve hastanelerde çalıştırmak üzere hemşire alımı da yapmak için ilan açtı.

AÇIK KAPANMIYOR
İsviçre'de yetkililer, Rusya ve Ukrayna savaşından kaçıp buraya sığınanların bu açığı kapatamayacaklarını ifade ediyor. Bu durumda şu anda İsviçre’nin 85 bin vasıflı işçi açığı bulunmakta. Bu rakam yıl sonunda 365 bin kişiye kadar yükselebilir. Peki, İsviçre’ye nasıl gidilebilir?

Yurt'ta yer alan habere göre; Yurt dışında çalışmak isteyenler, o ülkeye nasıl gidileceğini araştırıyor. İsviçre için işçi arayan DynaJobs gibi ya da Adecco gibi iş bulma kurumlarına başvurarak, kendinize uygun işi bulmanız gerekiyor.

Davet almak için ise şunlar gerekiyor:

Belirli bir seviyede dil bilgisi

Mehmet Şimşek’ten Asgari Ücret Açıklaması “Düşük Değil” Mehmet Şimşek’ten Asgari Ücret Açıklaması “Düşük Değil”

İsviçre’de devlet yardımı ya da sosyal yardım almadan geçinebileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor

İkamet edilebilecek ev bulunması

İSVİÇRE'DE MAAŞLAR NE KADAR?
İsviçre, dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunuyor. İsviçre'de saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangına, aylık ücret ise 4 bin İsviçre Frangı. Bu da saatlik olarak 596 TL, aylık ise 103 bin TL maaş anlamına geliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ