Türkiye birçok büyük savunma sanayi kuruluşuna sahip. TUSAŞ, Roketsan, Aselsan, Baykar gibi şirketlerin ürettikleri teknolojiler de merak konusu oluyor. 

Turkiye Yilda Kac Tane Bayraktar Tb2 Uretiyor.jpg3

Geri Sayım Başladı: TÜRKSAT 6A Uzaya Gönderiliyor Geri Sayım Başladı: TÜRKSAT 6A Uzaya Gönderiliyor

Türkiye Yılda Kaç Adet Bayraktar TB2 Üretiyor?

Savunma sanayi tarafında yaptığı hamleler ile oldukça dikkat çeken Türkiye, özellikle de havacılık konusunda büyük atılımlar gerçekleştirmiş durumda. İnsansız hava araçları, dronlar ve kamikaze dronlar ile pazarda kendine yer bulan Türkiye, son dönemde ortaya çıkan savaşlarda etkin kullanılan teknolojilerini ülkelere satmasıyla ön plana çıkıyor.

Turkiye Yilda Kac Tane Bayraktar Tb2 Uretiyor.jpg4

İnsansız hava araçları sayesinde günümüzde Türkiye saldırı, savunma, gözetleme, keşif, arama-kurtarma gibi pek çok operasyonel faaliyeti kolayca ifa edebiliyor. Bunun yanında diğer ülkelere yapılan satışlar ile birlikte Türkiye ekonomisine büyük oranda döviz katkısı da sağlanıyor. 
TR Haber tarafından X üzerinde paylaşılan habere göre, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bayraktar yaptığı açıklamada “Güncel olarak yılda 250 adet Bayraktar TB2 ve 50 adet Bayraktar AKINCI SİHA üretiyoruz. Üretime ilk başladığımızda Bayraktar TB2 için bu sayı 10 iken Bayraktar AKINCI SİHA için 12’ydi” ifadelerine yer verdi.

Turkiye Yilda Kac Tane Bayraktar Tb2 Uretiyor.jpg2

Kaynak: HABER MERKEZİ