ÇİVRİL'DE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANACAK ÇİVRİL'DE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANACAK

Araç ve ehliyet sahiplerini ilgilendiren önemli bir gelişme daha yaşandı. Türkiye'de otoyollarda hız sınırları yeniden düzenleniyor. İçişleri Bakanlığı, 2024 yılı için hız limitlerini güncelleyerek trafikte güvenliği artırmayı hedefliyor. 1 Temmuz 2022'de yapılan son düzenlemeyle otoyolların belirli kesimlerinde hız sınırları artırılmıştı. Yeni düzenlemeyle birlikte hız sınırlarının daha da artırılması planlanıyor.

Yapılan düzenleme ile Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir." maddesi değiştirilmişti.

OTOYOLLARDA HIZ SINIRI TABLOSU 2024! YENİ DÜZENLEME NE ZAMAN?

İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile yapılan düzenleme sonrasında: Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s, Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılmasına karar verilmişti.

hiz-siniri.jpg

Türkiye'de yeni yapılan otoyolların devreye girmesiyle hız sınırları bir kere daha devreye girmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından yeni düzenlemeye gidileceği açıklanırken bakanlığın yolların durumuna göre Türkiye geneli standart bir uygulama yerine yolların kendisine göre özel hız limitleri de belirleyebileceği ifade edildi. Şehiriçi hız sınırı konusunda da çalışmaların olduğu belirtilirken bayramdan sora tüm bu çalışmaların sonlandırılarak nihai kararın verilmesi bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ