Yurt dışı çıkış pulu fiyatının 10 katına çıkarılması planına ilişkin karşılaştırmalı bir değerlendirme yapan Kara, “Amaç vergide adalet ve verginin tabana yayılması ise iki kriteri de karşılamıyor" dedi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca son şekli verilen vergi reform paketinde, hali hazırda 150 TL olarak uygulanan yurt dışı çıkış harcının 1500 TL’ye çıkarılması teklifi Türkiye’nin en çok konuştuğu konular arasına girdi. 

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, yurt dışı çıkış harcına yönelik teklifi değerlendirdi. Prof. Dr. Kara, 1500 TL yurt dışı çıkış harcının vatandaş üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak ortaya koydu. 

Hakan Kara, 1500 TL’lik yurt dışı çıkış harcının 500 dolar biriktirip Arnavutluk’a tatile giden yüzde 10 ek maliyet, Las Vegas’ta bir çırpıda 100 bin dolar yiyen için çerez parası olduğunu ifade etti. 

Yurt dışına çıkış harcının 1500TL yapılması önerilmiş. Zar zor biriktirdiği 500 $ ile Arnavutluk'a tatile giden için %10 ek maliyet, Las Vegas'ta 100 bin $'ı bir çırpıda yiyen için çerez parası. Amaç vergide adalet ve verginin tabana yayılması ise iki kriteri de karşılamıyor. 

Prof. Dr. Hakan Kara, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, “Amaç vergide adalet ve verginin tabana yayılması ise iki kriteri de karşılamıyor” ifadesini kullandı. 

1000 liranın altına indi: BİM her eve gerekli aleti kısa süre satacak 1000 liranın altına indi: BİM her eve gerekli aleti kısa süre satacak

Editör: Haber Merkezi