Denizli’de Akhan Güvercin Grubu tarafından Merhum Çetin Erdilal anısına 11. Denizli Azmanı Irk Güzelliği Yarışması düzenlendi. 124 güvercinin katıldığı geleneksel yarışmada güvercinler, renk düzeni olarak “Düz beyaz”, “Kesme kuyruk” ve “Ciba” kategorilerinde yarıştılar. Renk kategorileri yanında güvercinler, “Genç” ve “Yetişkin” ile “Dişiler” ve “Erkekler” olmak üzere kategorilere ayrılarak yarıştılar. Böylelikle “Denizli Azman” güvercinleri toplam 12 grupta değerlendirmeye alındı. Yarışmada Dr. Hayri Ün, Şükrü Akay, İskender Damgacı, Yunus Akdoğan ve Eren Tavşan hakem ve gözlemci olarak görev aldı.

Denizlinin En Guzel Guvercinleri Belli Oldu

"Güvercinlerimizin Irk özellikleri ile Korunmaya Çalışıldığını Eksikler Olsa da Gördük"

Yarışma puanlama hakemlerinden Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Dr. Hayri Ün, “Bu yıl on birincisini gerçekleştirdiğimiz Denizli Azman güvercin yarışmamızı sevilen güvercin yetiştiricisi 15 yıl önce vefat eden Delikliçınar esnafından “Düğmeci Çetin” olarak da bilenen Çetin Erdilal anısına düzenledik. Çetin Erdilal üstadımız çok iyi bir Denizli Azman güvercini yetiştiricisi idi. Sadece “Kesme Karakuyruk” renkli (süt beyaz renkli, kuyrukları siyah) kuşları beslerdi. Kuşları çok vasıflı kuşlardı. Vefat edene kadar bu kuşları beslemeye ve üretmeye devam etmişti. Kültürel mirasımız olan güvercinlerimizi Çetin üstadımız gibi ırk özellikleri ile koruyup üreten yetiştiricilerimiz olmasaydı; belki de bugün Denizli güvercinlerinden bahsedemezdik. Bu yüzden onlara minnettarız. Bu yarışmada da yetiştiricilerimizin daha da bilinçlendiğini ve güvercinlerimizin ırk özellikleri ile korunmaya çalışıldığını eksikler olsa da gördük. Bu da bizleri mutlu ediyor. Ayrıca üstadımız Çetin Erdilal’ın evlatları Avukat Faruk Erdilal, babasının dükkânını yaşatan Fatih Erdilal ve damadı güvercin yetiştiricisi olan müzik sektöründe faaliyet gösteren Cem Boyacılar da etkinliğimize katılarak bizleri mutlu ettiler. Yıllardır emek verip, güvercinleri yetiştiren, yarışmaya hazırlayıp, yarışmaya katan tüm yarışmacılarımıza ve bizleri bugün yalnız bırakmayan güvercin severlere, Denizli’miz ve yarışma hazırlama ekibi adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Denizlinin En Guzel Guvercinleri Belli Oldu1

Jüri Değerlendirme Yapmakta Zorlandı

Yarışmaya katılan güvercinler arasında jüri, seçim yapmakta zorlandı. Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonuçları şöyle:

Yetişkin Beyaz Erkekler kategorisinde

1. Serkan Yıldırım

2. Ayberk Türemen ve Ömer Erbil

Yetişkin Beyaz Dişiler kategorisinde

1. Ömer Erbil

2. Serkan Demir

3. Seven Şahal

Genç Beyaz Erkekler kategorisinde

1. Seven Şahal

2. Oktay Bıtiktaş

3. Serkan Demir

Genç Beyaz Dişiler kategorisinde birinci ve ikinciliği Serkan Demir kazandı.

Genç Karakuyruk Erkekler kategorisinde

1. Serkan Demir,  

2. Ayberk Türemen

Engeller Hayaline Engel Olamadı Gökhan Sağıt’ın Şiir Kitabı Çıktı Engeller Hayaline Engel Olamadı Gökhan Sağıt’ın Şiir Kitabı Çıktı

3. Oktay Bitiktaş

Genç Karakuyruk Dişiler kategorisinde birinci ve ikinciliği Serkan Demir kazandı.

Yarışmada Yetişkin Karakuyruk dişi, Yetişkin Ciba erkek, Yetişkin Ciba dişi, Genç ciba erkek, Genç Ciba dişi kategorilerinde dereceye girebilen güvercin olmadı. Dereceye giren güvercinlerin sahiplerine çeşitli hediyeler verildi.

Editör: Haber Merkezi