Diyanet arama kurtarma ekibi tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli öğretmenlere teorik ve uygulamalı olarak ‘Depremde arama kurtarma' eğitimi verildi.

Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD ) Başkanlığının Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin arama kurtarma personeli yetiştirme hedefleri kapsamında İl AFAD Müdürlüğü tarafından organize edilen eğitim program kapsamında, öğretmenlere eğitim verildiğini anlatan Denizli Arama Kurtarma Ekibi Lideri Hamidullah Ata, milli eğitim müdürlüğü öğretmenlerinden oluşan MEB-AKUB Arama Kurtarma ekibine yönelik 3 grup halinde eğitim verildiğini söyledi.

GELECEĞİN MADALYALI SPORCULARI YAZ SPOR OKULLARINDA YETİŞİYOR GELECEĞİN MADALYALI SPORCULARI YAZ SPOR OKULLARINDA YETİŞİYOR

Ekip lideri Ata, “Eğitim kapsamında; 3 grup MEB-AKUB ekibine 20 Mayıs - 7 Haziran tarihleri arasında yaklaşık 222 öğretmene yönelik gerçekleştirilen eğitimde; ekip oluşumu, organizasyon, lojistik, intikal, güvenlik, olay yeri yönetimi ve koordinasyonu, olay yerinde personelin davranış prensipleri, TAMP-AYDES-İKAS bilgilendirme, raporlama ve geri bildirim, tahliye ve tahliye türleri, beton kırma, tahkimat uygulamaları, genel yapı bilgisi, genel hizmet bilgisi, kurtarma makinelerin kullanımı ve INSARAG bilgilendirmesi gibi konulara yer verildi. Teorik olarak verilen eğitimin akabinde uygulamalı eğitim, sınav ve tatbikat ile sona erdi. Ayrıca eğitim süresince Türkiye Diyanet Vakfı Denizli Şubesi Mobil İkram aracıyla personele çeşitli ikramlarda bulunuldu. Türkiye ve Denizli'miz deprem bölgesinde olası depremlere her zaman hazırlıklı olmalıyız. Bu eğitimler çok önemli. Eğitimler sayesinde hayatta kalabilir, birçok hayatın kurtulmasına vesile olabiliriz” dedi.

Editör: Haber Merkezi