Piyasa uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarındaki yükselişin organik olmadığını ve büyük ölçüde jeopolitik risklerden kaynaklandığını belirtti. Bu nedenle, yatırımcılar için teknik düzenlemeler ve kar satışları altın fiyatlarında büyük geri çekilmelere yol açabilir.

Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak

Ancak, yatırımcıları endişelendiren bir soru da var: Bu yükseliş ne kadar sürecek? Piyasa uzmanı İslam Memiş, konuya açıklık getirdi. Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan Memiş, altın fiyatlarındaki yükselişin organik olmadığını ve jeopolitik risklerden kaynaklandığını belirtti. Bu nedenle, teknik düzenlemeler ve kar satışlarının altın fiyatlarında büyük geri çekilmelere neden olabileceğini vurguladı.

27 Ocak 2023 tam, yarım, çeyrek, cumhuriyet ve gram altın fiyatları ne kadar? Uzman isimden çarpıcı uyarı! 

Memiş'in uyarısına göre, belki de yarın başlayacak ve haftalarca sürebilecek bir düşüş trendi yaşanabilir. Ancak, savaş ihtimalinin azalması ve tarafların sakinleşmesi durumunda altında teknik bir düzenleme bekleniyor. Memiş, ons altın için 2200 dolar seviyesinin güçlü bir destek oluşturduğunu ancak kademeli düşüşlerle mevcut seviyelerden yaklaşık 200 dolarlık bir düşüş yaşanabileceği öngörüsünde bulundu.

Öte yandan, fiziki altın alımında dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Memiş, gösterge kur ile fiziki altın arasındaki farklılıklara dikkat çekiyor. Özellikle çeyrek ve yarım altın gibi ürünlerde yüksek işçilik bedelleri ödenmesinin kaçınılması gerektiğini vurguladı. Bu nedenle, sarrafiye grubu altın türlerinden uzak durmanın önemli olduğunu belirterek, tercihin gram altından yana kullanılması gerektiği önerisinde bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ