.Güneş ışınlarına direkt olarak ne kadar maruz kalınırsa zararlı etkileri de o denli artıyor. Başta güneş yanıkları olmak üzere cilt kuruması, alerjik cilt hastalıkları ve akne gibi pek çok sorun beliriyor. 


Aşırı Güneş Işığı Cilt Kanserini Tetikliyor


Güneş ışınlarına direk maruz kalmak cilt kanseri riskini arttırıyor. Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Andaç Salman, bahar aylarında görülen cilt sorunlarını anlattı. Baharla birlikte açık havada daha fazla vakit geçirildiği için güneş ışınlarına daha çok maruz kalındığını ifade eden Doç. Dr. Salman, ilk olarak deride gelişen kuruluğa dikkat çekerek, “Kış aylarında iç mekanda ısıtıcılar kullanıldığı için bahar aylarının başlarında derimiz daha kuru oluyor. Dolayısıyla bu dönemde nemlendirici kullanmak bunun için uygun olabilir” dedi. 
Bahar aylarında karşılaşılan cilt sorunlarının başında kuşkusuz alerjiler geliyor. Doç. Dr. Salman, “Özellikle bahar aylarında atopik dermatit dediğimiz kuruluğa bağlı egzamalarda alevlenme görülebiliyor. Yine polen, toz, ev tozu akarı gibi alerjenlere duyarlı kişilerde bazen cilt lezyonlarında da artış olabiliyor” ifadelerini kullandı.

DİSGDER'de Yeni Başkan ve Yönetim Kurulu Seçildi! DİSGDER'de Yeni Başkan ve Yönetim Kurulu Seçildi!

Alerjisi Olanlar Dikkat

 Yasal Prosedürlere Uygun Ürünler Kullanılmalı

Ailesinde alerjik sorunlar yaşayanlar, cilt alerjileri açısından daha da risk altında bulunuyor. Küçük çocuklar ve bebeklerin deri bariyerleri olgun olmadığı için alerjenlerden daha fazla etkilenebiliyor. Ayrıca güneş maruziyetinin artmasıyla birlikte cilt tonunda koyulaşma, pigmentasyon bozuklukları görülebiliyor.” diyen Doç. Dr. Salman, bunun önüne geçmek için güneş kremi kullanılmasını öneriyor. Alerjik rahatsızlıkla mücadele etmek için yapılacakları da sıralayan Salman, açıklamalarını şu şekilde sıraladı:
“Eğer ki alerjik duyarlılığımız varsa ondan kaçınmak gerekiyor. Özellikle açık kalan bölgelerimizde kaşıntılı, kızarık lezyonlar ortaya çıkıyorsa havadan temas eden bir alerjen ya da güneşe bağlı ortaya çıkan bir deri hastalığı düşünülebilir. Bunlar için mutlaka dermatoloji uzmanına başvurmayı öneririz. Ama bunların artmaması için, oluşmaması için alınacak önlemlere bakarsak öncelikle bahar aylarında artan güneşten korunmalıyız. İkincisi kıştan çıktığımız için cildimiz kuruduğundan nemlendirici kullanımını aksatmamalıyız. Üçüncüsü ise herhangi bir ürün kullanıyorsak olabildiğince sade içerikli ve yasal prosedürlere uygun olarak üretilmiş olanları tercih etmeliyiz” dedi.

Editör: Haber Merkezi