ÖZLEM VE SAYGIYLA ANIYORUZ!

Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün sonsuzluğa intikalinin 82. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Çivril’de de saygı ve özlemle anıldı.

ÖZLEM VE SAYGIYLA ANIYORUZ!
Yazar : Tarih : Okunma : 1.110 views Yorum Yap

Çivril Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının çelenk sunumunun ardından, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te, sirenler eşliğinde tüm ilçede yaşam durdu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Okunan İstiklal Marşıyla birlikte, bayraklar yarıya indirildi, çelenk töreninin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milli Eğitim Şube Müdürü yaptı.

Şube Müdürü Mutlu Dikici konuşmasında; “Büyük önderimizi anmak için toplanmış bulunmaktayız. Büyük önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O’nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk milletini derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.” dedi.

“SANA LAYIK BİR MİLLET OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Dikici; “Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O’nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, bütün devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır. Türk kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte ” Ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor birçok devrim gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hâle gelmesini sağlamıştır. Hayatının son anına kadar, ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir. İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün, bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında, ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız. Atatürk’ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir. Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk! Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz. Sevgili Atam, seni özlem, saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Törene, Çivril Kaymakamı Armağan Önal, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Ak Parti İlçe Başkanı Halil Ertuğrul ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Bedri Ataş ve yönetimi, İYİ Parti İlçe Başkanı Elvan Çakmakçı ve yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Gürbüz Çiftçi ve yönetimi, daire amirleri, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirildiği müzik dinletisi ile sona erdi. Anma programı sonrası Çivril Kaymakamı ve Belediye başkanı törene katkı sunan öğretmen ve idarecilere teşekkür etti.

Tören sonunda Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti ve Atatürkçü Düşünce Derneği Atatürk anıtına çelenk koydu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=