TCMB faiz kararı öncesi Morgan Stanley'den çarpıcı tahminler: Politika faizi değişmeyecek, ancak enflasyon ve iç talep risklerine karşı daha fazla sıkılaştırma gerekebilir.

ABD'li dev banka Morgan Stanley'inin ekonomistlerinden Hande Küçük TCMB'nin bu haftaki politika faizi kararına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda bankanın beklentisinin politika faizinin değişmeyeceği ve yüzde 50'de tutacağı yönünde oldu.

Bankanın para politikasının iç talep ve enflasyona gecikmeli etkilerini izlemeye devam edeceğini söyleyen ekonomist Hande Küçük, bu günkü para politikası duruşuyla, dolarizasyonunun azaldığına, Merkez Bankası'nın net döviz pozisyonunda önemli bir iyileşme yaşandığına dikkat çekti.

Raporda "Para Politikası Komitesi'nin dezenflasyon potikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı yönünde kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz." ibaresi yer aldı.

Diğer yandan Merkez Bankası'ndan ek likidite adımları beklediği belirtildi. Raporda "Politika faizinin bankalararası faize ve daha geniş finansal koşullara aktarımını sağlamak için zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz" denildi.

YABANCI BANKA AÇIKLADI

Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak

Morgan Stanley'nin raporunda dolar/TL için yıl sonu beklentisinin 36 lira olduğu söylendi. Yüksek enflasyona ve iç talebin direncine dikkat çekilerek yıllık enflasyon tahmininin de yüzde 43,4 olarak beklendiği belirtildi.

Raporda TCMB'nin Kasım'a kadar faizi bu seviyede tutacağı, 2024 sonunda ise 2 faiz indirimiyle faizi yüzde 45'e düşürüleceği öngörüldü.

Kaynak: HABER MERKEZİ