Son yıllarda nüfus artış hızındaki düşüş, çalışan kadınların çocuk yapma konusundaki endişeleri ve yaşlı nüfus oranındaki artış iktidarı harekete geçirdi. Sabah'ın haberine göre, bu konu, AK Parti'nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında ele alındı.

Toplantıda kadınların hem kariyer hem de çocuk yapmaları için gerekli desteklerin verilmesi görüşüldü. Bu destekler şöyle:

- Doğum izni süresi artırılacak

- Yarı zamanlı çalışmaya imkân sağlanacak

- Evden çalışma modeli uygulanacak

- Anneler esnek çalışmadan yararlanacak

- Annelerin kıdem boşlukları bütçeden tamamlanacak.

Calisan Kadinlar Dikkat Dogum Izni Suresi Artiriliyor Mu

Çivril’de Gelenek Değişmedi Çivril’de Gelenek Değişmedi

MKYK üyesi, kadınların özellikle doğum sonrası izinlerle ilgili talebini anlattı. Üye, konu ile ilgili "4 aylık doğum izni çok az. Kadınların çocukları 5-6 yaşına gelene kadar yarı çalışma, evden çalışma ile desteklenmeleri ve bu duruma kaynak ayrılması gerekiyor. 1 yıllık izin seçeneği ile 2-3 yıllık uzaktan çalışma imkânı gündeme getirilmeli ve adım atılmalı." şeklinde konuştu.

Şimşek'ten Yüzde Yüz Destek Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, atılacak her adımı yüzde yüz desteklediklerini ve özel sektörün de sürece dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. Kaynak aktarımı konusunda problem olmadığını belirten Şimşek, kıdem tazminatına dikkat çekerek özel sektöre de destek verileceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi