BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİVRİLLİ ÜRETİCİYE TOHUM DESTEĞİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile ‘Denizli’de Buğday Üretimini Geliştirme ve Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ gerçekleştirildi. Bu çerçevede, tren istasyonunda tohum dağıtımı gerçekleştirildi.

BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİVRİLLİ ÜRETİCİYE TOHUM DESTEĞİ
Yazar : Tarih : Okunma : 314 views Yorum Yap

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile ‘Denizli’de Buğday Üretimini Geliştirme ve Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ gerçekleştirildi. Bu çerçevede, tren istasyonunda tohum dağıtımı gerçekleştirildi.

Çiftçilerin buğday üretimini ve gelirlerini artırmalarını temin etmek amacıyla yapılan projeyle birlikte Çivrilli 748 çiftçiye 6 tır sertifikalı buğday dağıtıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde kent genelindeki 4.892 çiftçiyi kapsayan 1.525 tonluk sertifikalı buğday, arpa ve yem bitkisi tohumları dağıtılmaya başlandı. Destekle 80 bin dekar alanda üretim yapılacağını vurgulayan Başkan Zolan, üretim kalitesini had safhaya çıkaracak sertifikalı tohumların seneye de kullanılabileceğini vurguladı.

Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra kırsal kalkınmaya da büyük önem veren Denizli Büyükşehir Belediyesinin Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile çiftçilere yönelik hayata geçirdiği sertifikalı tohum desteği projesi başladı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan dağıtılan tohumlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada üretmenin çok kutsal bir iş olduğunu belirterek, “Gıdasız bir ülke, gıdasız bir dünya mümkün değil. Onun için tarım çok çok kıymetli” dedi. Üreten insanlara destek olmak gerektiğini vurgulayan Başkan Zolan, “Ben köyde dünyaya geldim. Üretmenin, tarlada çalışmanın ne demek olduğunu bilen bir insanım. Kolay bir iş değil. Üretmek zor, zahmetli ama çok kıymetli ve değerli bir iştir” diye konuştu. Denizli’nin büyükşehir olmasıyla birlikte bünyelerinde Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı kurduklarını ve daha sonra tarım-hayvancılık destekleri verebildiklerini ifade eden Başkan Zolan, “Büyükşehir olmamız bu desteklemelerde çok büyük imkan sağladı. Büyükşehir olmamış olsaydık sadece Denizli’nin merkezine hizmet eder olacaktık. Kırsal kalkınmayı destekleme imkanımız olmayacaktı” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin tohumdan mera ıslah çalışmalarına, tarımsal sulamadan makina ekipman desteğine kadar tarım ve hayvancılık konusunda verdiği onlarca desteği anlatan Başkan Zolan, son dönemde dünyada yaşanan tahıl krizinden bahsetti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımsal üretimi artırmak için çok büyük destekleri olduğuna değinen Başkan Zolan, “Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu üretime katkı sağlamak istedik ve bugün 4 bin 892 çiftçimize sertifikalı tohum desteği vereceğiz. Sertifikalı tohum ile çok daha kaliteli ürünler ortaya çıkacak. Bu başlı başına çiftçinin daha çok kazanması demektir. Bizim derdimiz herkes yaşadığı yerde mutlu olsun, daha çok kazansın ve huzurlu bir şekilde yaşasın. İnşallah 4 bin 892 çiftçimize 1.525.000 kg hububat desteği vereceğiz. Bu tohumlar tek kullanımlık değil, seneye tekrar kullanılabilecek” ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=