Yol Kenarında Bir Adamla Tartışan Kadın, Kendini Hareket Halindeki Arabanın Önüne Attı Yol Kenarında Bir Adamla Tartışan Kadın, Kendini Hareket Halindeki Arabanın Önüne Attı

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi tarafından Antalya'da düzenlenen 'Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı' açılışı gerçekleştirildi. Çalıştaya; Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Can ve sektör temsilcileri katıldı. Çalıştayın açılışında konuşan Bakan İbrahim Yumaklı, dünyanın giderek küçük bir köy haline geldiğini ifade ederken, konuşmasında, "Geçtiğimiz 10 yılda, 100 yıllık değişimi yaşadık. Küresel iklim değişikliği, pandemi, doğal afetler, savaşlar ve göçler var. Bunlarla birlikte biz hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyiz. 'Yeni normal' dediğimiz tüm davranışlarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Yeni normal hayvancılık sektörü için girdi maliyetlerinden lojistik sorunlara, işçi temininden pazarlamaya kadar her aşamayı etkileyecek. Dünyanın da bu süreçte yeni değişimlere gebe olduğunu ve bu durumun devam edeceğini, çalıştay süresince göz önüne almalıyız" dedi.

2024'te 19,1 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLANACAK

Bakan Yumaklı son 21 yılda 312 milyar liralık destek sağladığını belirtti,bu konuşmasının detaylarında 2024 yılı için sağlanacak desteği de belirtirken, "Desteklemeler, kırsal kalkınma hibeleri, Ar-Ge faaliyetleri ve regülasyon olmak üzere 4'lü sacayağına oturttuk. Bu sayede son 21 yılda hayvancılık sektörüne 312 milyar lira destek sağladık. 2024 yılında da 19,1 milyar lira sağlayacağız. Yetiştiricimizin finansman ihtiyacını karşılamak için uygun oranlı krediler sayesinde yetiştiricilerimiz 114 milyar lira hayvancılık kredisi kullandı. TARSİM ile hayvancılıkta 16 milyar lira hasar tazminatı ödedik" ifadelerini kullandı.


ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM HAYVANCILIK İÇİN YOL HARİTASI AÇIKLANACAK

Sektörle alakalı alınacak kararları sektörün temsilcilerriyle birlikte aldıklarını belirten kBakan Yumaklı, "Son birkaç ayda devrim niteliğinde işler yaptık. Maalesef sektör de dahil, ilgi, istediğimiz düzeyde değil. Önce bunun kabahatini bakan olarak kendime alıyorum. Demek ki biz doğru anlatamıyoruz. Bu sektörle ilgili beni en çok acıtan şey saygı sorunu. Biz kendi işimize saygı göstermezsek, başkalarının bizim işimize saygı göstermesini nasıl bekleriz? Önümüzdeki günlerde, 2028'e kadar olan hayvancılık yol haritamızı açıklayacağız. Gündeme aldığımız, uygulamaya başladığımız durumlar var. Bugün yaptığımızı yarın değiştirmemek için çalışmalarımızı detaylandırdık. Üreticimizi kollayacak, tüketicimizi koruyacak yol haritasını sektörümüzün katkılarıyla hazırladık. Amacımız olan, kayıtlı, verimlilik ve kalite esasına, sürdürülebilirlik esasına dayalı hayvancılık sektörünü hep birlikte oluşturacağız" dedi.

''ÇİĞ SÜTÜN AB KRİTERLERİNE UYUMLU HALE GETİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ''

Hayvancılık ve süt üretiminde marka oluşturmanın önemine değinen Yumaklı, "Süt sektörümüzde özellikle verim ve kalitenin artırılması başlığı altında çiğ sütte kalite ve hijyen, bizim politikamızın ayrılmaz bir parçası. Bu toplantı, eylem başlıklarımızdan biri olan çiğ süt eylem planının başlangıcıdır. Buradan çıkacak sonuçlarla eksik kalan bir şey varsa politikamıza ekleyeceğiz ve 2028'e kadar bu planı uygulayacağız. Süt üretiminde sürdürülebilirliğin korunması ve piyasa istikrarının sağlanması, üreticilerimizin güçlendirilmesi, çiğ sütün AB kriterlerine uyumlu hale getirilmesini bekliyoruz" dedi.

Editör: Tolga Çetin