YAPTIĞI EKMEKLERİ TÜM KÖYE DAĞITTI

Ramazan geleneği kara fırın ekmeği ile yaşatıldı. Sahur ve iftarda tüketilecek ekmekler hazırlandı.

Yazar : Tarih : Okunma : 1.527 views Yorum Yap

Ramazan geleneği kara fırın ekmeği ile yaşatıldı. Sahur ve iftarda tüketilecek ekmekler hazırlandı.

Ramazan ayının gelmesiyle köylerde yufka, katmer ve bazlama yapılmaya başlandı. Kadınların bir araya gelerek yaptığı ekmeklere bu sene kara fırın ekmeği de eklendi.

Ramazan ayında tok tuttuğu için tercih edilen yufka, bazlama ve katmer için kollar sıvandı. Köylerde bir araya gelen kadınlar Ramazan ayı boyunca tüketecekleri ekmekleri yapıyor. Yapılan ekmeklerden bir kısmı ise Ramazan geleneği olarak komşulara ve köy halkına dağıtıldı.

Cabar mahallesinde de devam eden Ramazan geleneği bu sene ilk defa yapılan kara fırın ekmeği ile yaşatıldı. Mahalle sakinlerinden Havva Uysal evinin bahçesine yaptırdığı kara fırında ilk defa yaptığı ekmeği mahalle sakinlerine dağıttı. Afyonkarahisar ilinin Hocalar ilçesinde gördüğü kara fırının bir örneğini eşine gösteren Havva Uysal aynı fırını eşinin de yapmasını istedi. Yurtdışında çalışan inşaat ustası Kemal Uysal, Ramazan ayını geçirmek için köyüne gelince Hocalar ilçesine giderek eşinin istediği fırını gördü. Fırının teknik özelliklerini ve yapısını inceleyerek köyüne dönen Kemal Uysal bir haftalık çalışmanın ardından eşinin istediği kara fırını evinin bahçesine yaptı.

Fırının tamamlanmasından sonra komşu kadınlarla Ramazan ekmeği yapan Havva Uysal mayaladığı hamurla fırını kullanarak kara fırın ekmeği de yaptı. Yaptığı ekmeği komşularına ve köy halkına da dağıtan Havva Uysal “her yıl Ramazan ayında köy olarak katmer ve bazlama yaparak dağıtırız. Bu sene eşimin yaptığı kara fırında ilk defa bu ekmeği yaparak dağıttım. Geleneği farklı bir ekmekle yaşattık. Komşularım ekmeği çok sevdi. Yufka gibi bazlama gibi doyurucu bir ekmek” dedi.  Hamuru mayaladıktan sonra bir, bir buçuk saat beklediklerini belirten Havva Uysal “ekmek yapımına halam Hikmet Yekatlı’da yardım etti. Onlar daha önceleri buna benzer bir ekmek yapıyorlarmış ama unutulmuş. Bu fırınla birlikte yeniden yapmaya başladık. Fırın evimizin önünde ama tüm komşular kullanabilir. Köyün hizmetine açık bir fırın” dedi.

Yurt dışında çalışan ve eşinin istediği fırını bir haftada yapan Kemal Uysal’da “17 yıldır yurtdışında çalışıyorum. Genellikle Ramazan aylarını ve bayramları köyümde geçiriyorum. Yurda dönünce eşim bu fırından bahsetti. Hocalar ilçesinde bir akrabamızı ziyarete gittiğimizde görmüş. Yapılan ekmeğin çok doyurucu ve bayatlamaya dayanıklı olduğunu söyledi. Fırını yapmamı istedi. Gittim fırını tekrar yerinde inceledim köye dönünce oğlumla birlikte fırını yapmaya başladık. Bir haftada tamamladık. İçinde ısıyı muhafaza etmesi için özel kum ve cam yerleştirdik. Ramazan gelmeden de tamamlayarak yaktık. Eşim de komşularla birlikte ekmek yapıp köye dağıttı” dedi.

Yapılan fırının komşularında kullanabileceğini ifade eden Kemal Uysal “fırını evin bahçesine yaptık ama komşularda kullanabilir. Eskiden beri yaşatılan geleneklerimiz var. Onları yaşatmak güzel ve sahip çıkmamız gerek. İsteyen herkes burada ekmeğini yemeğini pişirebilir hayrını yapabilir” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=