YAKASOMAK KARARINI VERDİ BU DÜZEN BİTECEK

Seçim çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk partisi Çivril ilçe örgütü Yakacık mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

YAKASOMAK KARARINI VERDİ BU DÜZEN BİTECEK
Yazar : Tarih : Okunma : 753 views Yorum Yap

Seçim çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk partisi Çivril ilçe örgütü Yakacık mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Mahalle halkı ile sohbet eden CHP heyeti vatandaşların istek ve taleplerini dinleyerek 14 Mayıs seçimleri ile ilgili olarak Milletvekilli adayları ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu için destek istediler.

14 Mayıs seçimleri için beş grup halinde çalışmalarına devam eden CHP ilçe örgütü mahalle ziyaretlerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Çalışmalar kapsamında Yakacık ve Somak mahallelerine giden CHP heyeti Yakacık Mahallesi köy kahvesinde vatandaşların şikayetlerini dinledi. CHP heyetine köyle ilgili taleplerini ileten köy halkı köyün yakınında bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisinin oluşturduğu kötü koku ve kirliliğin giderilmesi için yardım istedi.

Örnek Köy Olacak dediler ne yol yaptılar ne temizlik

CHP heyetine köylerinin ihmal edildiğini ve bazı konularda haklarının gasp edildiğini belirten köy halkı “2019 seçimlerinde köye geldiklerinde Yakacık örnek köy olacak dediler, o günden sonra da ne geldiler ne gittiler” diyerek tepki gösterdiler. Yakacık mahallesi ziyareti sonrası gazetemize açıklamalarda bulunan CHP Çivril Belediye meclis üyesi Nuri Özen tüm mahallelerde benzer şikayetler aldıklarını belirterek “Çivril ve Yakacık kararını vermiş 14 Mayıs’ta bu düzen değişecek” dedi.

Çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Özen köy ve kırsal mahallelerin özellikle Çivril Belediyesi hizmetlerinden yararlanamadığını ifade ederek “her gittiğimiz köyde benzer şikayetler alıyoruz. Denizli’de ne varsa köylerde de olacak dediler, bırakın aynısını yapmayı olanı bozdular aldılar götürdüler” dedi. Yakacık mahallesinde içme suyu, yol ve çevre temizliği konularında çok ciddi sorunlar olduğunun altını çizen Özen “köyün içme suyunu bir hatla Çal’a götürmüşler, köye de göstermelik bir çeşme yapılmış sorsan hizmet geldi. Yakacık’ın dillere destan suyu bugün Çal ve Bekilli tarafında hizmet veriyor” dedi.

Köyün içine tavuk çiftliği yapıldı

Köye çok yakın bir bölgede tavuk çiftliği yapıldığı konusunda da ciddi şikayetler aldıklarını belirten Nuri Özen “Yakacık köyümüz temiz havası ve suyu ile nam salmış bir yerleşim yeri. Ancak bu özelliği suyunun taşınması köyün içine de tavuk çiftliği yapılması ile sona erdi. Köylü yerleşim yerine çok yakın bir bölgede yapılan tavuk çiftliğinin özellikle yaz mevsiminde ciddi sorunlar doğurduğunu belirtiyor.  Bu konuyu mecliste dile getirmeye çalıştık ama biliyorsunuz söz hakkımız kısıtlandığı için dinlemediler” dedi.

Köyün Çivril bağlantısı kanuna aykırı

Yakacık ile Somak mahallelerinin Çivril ile bağlantısını sağlayan yolun cezaevi kavşağındaki bağlantısının ciddi sorunlar doğurduğuna dikkat çeken Nuri Özen “köy ziyaretimizde köylünün en çok şikayet ettiği konuların başında yol ve bağlantı kavşağı sorunu geliyor. Yol yıllardır bakımsız her yeri çukur ve engel dolu. İki köyün Çivril’e bağlantısını sağlayan bu yol cezaevi kavşağında yasal bağlantısı olmadığı için de ciddi bir sorun. Her gün Çivril’e gelen köylü buradan yola çıkarken kanunu mecburen çiğnemiş oluyor. Bu yolun durumunu herkes biliyor ama kimse çözüm için bir çaba sarf etmiyor. Konuyu defalarca dile getirmemize rağmen halen ne açıklama yapıldı ne de çalışma başlatıldı” dedi.

Arıtma tesisi çevre kirliliğinin ana sebebi

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ arıtma tesisinin çevrede ciddi oranda kirliliğe sebep olduğu konusunda şikayetler aldıklarını ifade eden CHP Belediye meclis üyesi Nuri Özen “köylünün ortak sorun ve şikayetlerinden biriside DESKİ arıtma tesisi. Köye çok yakın bir alanda bulunan tesis uzun yıllar arıza nedeniyle çalışmadığı için atık sular DSİ ye ait kurutma kanalına bırakılmış. Zamanla da buraya bırakılan atıklar akıntı olmayınca birikme yapmış. Tesisin arıtma kısmındaki arızanın giderilememesi köyün ve tarım alanlarının atıklara maruz kalmasına neden olmuş. 11 ay boyunca arızalı olarak bekletilen ve çalıştırılmayan tesisin atığı bugün Yakacık ve Somak mahallelerinin tarım alanlarında. Köylü defalarca durumu anlatmaya çalışmış ancak karşısında muhatap bulamamış. Bizde defalarca anlattık, mecliste dile getirdik, basına açıklamalar yaptık, durumu fotoğraflarla anlattık en nihayetinde geçen günlerde tesisteki arızanın giderildiği bilgisini verdiler. Ancak 11 aydır Çivril’in tüm pisliğini sahaya bıraktılar” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi ve Belediye meclis üyeleri olarak tüm mahallelerin sorun ve isteklerinin takipçisi olduklarını belirten Nuri Özen “yaklaşık 3 yıldır mahalle ve köy gezilerimiz düzenli olarak devam ediyor. Her gittiğimiz bölgede rant, çevre kirliliği, kayırma, yanlı hizmet gibi konularda şikayetler alıyoruz. CHP olarak aldığımız şikayetleri mecliste ve basın aracılığı ile kamuoyu gündemine getirmeye çalışıyoruz, vatandaşın hak ettiği hizmeti almasına yardımcı olmaya çalışıyor, kamu eliyle yapılan haksız kazanç ve kayırmalarında önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=