VENEDİK KANALLARI GİBİ

Çivril’de bulunan Gökgöl’de, kış aylarında saz otlarının kuruması ile oluşan kanallar görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yazar : Tarih : Okunma : 967 views Yorum Yap

Çivril’de bulunan Gökgöl’de, kış aylarında saz otlarının kuruması ile oluşan kanallar görenleri kendine hayran bırakıyor.

Bahar ve yaz mevsiminde nilüfer tarlasına dönen ışıklı gölünün Gökgöl havzası kış mevsiminin gelmesiyle oluşan kanallar seyrine doyumsuz görsel oluşturuyor. Çivril’e 34 kilometre uzaklıkta bulunan ve Dinar karayolu üzerinde yer alan İshaklı köyü göl turizmi için tanıtım desteği istiyor.

FOTOĞRAFÇILARI CEZBEDİYOR

Ege bölgesinin en büyük tatlı su göllerinden olan Işıklı gölünün Gökgöl havzasında yetişen doğal kamış ve Havut otları gölde Venedik kanallarına benzer sahalar oluşturuyor. Göl içindeki nilüfer sahalarına ulaşılan kanallar, kuruyan otların rengi ile fotoğraf severler için bulunmaz platolar oluşturuyor. Işıklı gölünde Mayıs, Ağustos aylarında nilüfer çiçekleri ile başlayan göl turlarının kış mevsimi ile birlikte kanal gezilerine dönüştüğünü belirten kayık işletmecisi Murat Kaya “Nilüfer döneminde çiçekler güzel oluyor fakat gölün güzelliği Aralık ve Ocak aylarında daha başka oluyor. Göl içindeki sazlar kuruyunca oluşan renk deseni fotoğrafçıları cezbediyor. Sazların arasında yapılan bir saatlik yolculuk Nilüfer gezilerinden daha keyifli oluyor” dedi.

HER KANALIN SONUNDA FARKLI NİLÜFER TARLASI

İshaklı mahallesi sınırları içinde bulunan ve Işıklı gölünü besleyen sazlık alanın turizme kazandırılmasını isteyen mahalle sakinleri “bizim burayı bilen he yıl gelir gezer. İshaklı gölü Işıklı gölü gibi değildir. Işıklı gölünde Nilüfer çiçeği olur onu görmek için açık alanda gider gelirsiniz ama bizim gölde Nilüfer çiçeklerinin oluştuğu tarlalar vardır ve tarlaya ulaşmak için saz otlarının oluşturduğu kanallardan geçmeniz gerekmektedir. Saz otlarının oluşturduğu kanallar labirent gibi nereye gittiğini göremezsin, kanalın sonunda ne var diye merakla izlersin. Her kanal farklı farklı nilüfer tarlalarına açılır o yüzden bizim gölümüz bir başka güzeldir. Hele bu kanallar kışın daha güzel görünür sararan ve insan boyunu geçen kamışların arasından küçük göllere ulaşmak çok keyif verir.” dediler.

TANITIMA İHTİYACIMIZ VAR

Göl kenarında Çivril belediyesi ve muhtarlık tarafından yapılan bir dinlenme alanı olduğunu belirten köy sakinleri “kendi imkanlarımız ve Belediyenin desteği ile göle girilen alanda bir dinlenme alanı oluşturduk. Buraya gelenler köyde ve burada dinlenebiliyor göle girmek için sıra bekleyebiliyor. Biz buraya biraz daha yatırım istiyoruz. Bizim Beydilli ya da Sundurlu ve Seraserlideki gibi iskeleye ihtiyacımız yok. Göle köy içinden girildiği için derli toplu. Bizim sadece tanıtılmaya ihtiyacımız” var dediler.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=