VAR OLAN SU YENİDEN BULUNDU

Çivril Belediyesi köy çeşmesini besleyen su kaynağını kazıp suyu yeniden buldu.
Tokça mahallesinde yıllardır köy çeşmesini besleyen su kaynağında mahallelinin isteği ile Çivril Belediyesi kazı başlattı.
Yaz aylarında içme suyu sıkıntısı yaşayan ve taşıma su ile ihtiyacını gideren Tokça mahallesinde yatağı değişen su kaynağı Çivril Belediyesi tarafından yeniden ortaya çıkarıldı. Yıllardır köy çeşmesini besleyen kaynağın yatağını değiştirdiği ortaya çıkarken suyun isale hattı ile yeniden köy çeşmesine bağlanması bekleniyor.

VAR OLAN SU YENİDEN BULUNDU
Yazar : Tarih : Okunma : 1.407 views Yorum Yap

Tokça mahallesinde Kocakavak bölgesinde yıllardır akan suyun yatağının değişmesi ile köy çeşmesinin kuruması üzerine harekete geçen köylüler DESKİ ve Çivril Belediyesinden yardım istedi. Su kaynağının olduğu yerde suyun olduğunu ve yeniden kazılması durumunda içme suyu bulunacağını belirten köylüler sahanın kazılmasını istedi. Alanda inceleme yapan DESKİ suyu çıkartmaları durumunda suyu köy çeşmesine bağlamak yerine depoya aktarılacağını ve içme suyu olarak para karşılığında verileceğini söyleyince Tokça halkı Çivril Belediyesinden yardım istedi. Bölgeye kepçe gönderen Çivril Belediyesi yaptığı çalışma ile yatağı değişen su kaynağını yeniden ortaya çıkardı. Tokçalılar suyun bulunması ile büyük sevinç yaşadı.
YILLARDIR SU BURADA AKIYOR
Suyun kaynağının yıllardır köy çeşmesini beslediğini iddia eden köy halkı “su burada köy kurulduğundan beri var. Bunu atalarımız caminin altındaki çeşmeye getirip köyün hizmetine sunmuşlar. Son yıllarda yaşanan göçüntüler ile suyun debisi azaldı. Bu yılda çeşme kurudu ama su kaynağında topraktan su dışarı akıyordu. Biz burayı muhtar araçlığıyla belediye ve DESKİ’ye bildirdik. DESKİ suyu çıkarınca para ile bize satabileceğini söyleyince bizde köyün olan suyun yeniden köyün hizmetine sunulması için Belediyeye gittik. Başkan ve yardımcısı bize iş makinesi kepçe verdi yapılan kazılar sonucu suyun kaynağı yeniden ortaya çıkarıldı. Çıkan suyu isale ile yeniden köy çeşmesine bağlayacağız. Köyün suyu yeniden köyün hizmetinde olacak. Çivril Belediyesine desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=