TOKİ’DE BAKIM ÜCRETİ VE AİDAT İSYANI

Daire başına alınacak asansör parası ile aidat parası ev sahiplerini isyan ettirdi.

TOKİ’DE BAKIM ÜCRETİ VE AİDAT İSYANI
Yazar : Tarih : Okunma : 1.135 views Yorum Yap

Daire başına alınacak asansör parası ile aidat parası ev sahiplerini isyan ettirdi.

TOKİ konutlarında oturanlar yönetim tarafından yapılan aidat zammı ve asansör bakım ücretine tepki gösterdi.

2020 yılında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilen Çivril Birinci etap TOKİ konutlarında 2023 yılı itibariyle yapılan aidat zammı daire sahiplerinin tepkisini çekti. 220 liradan 330 liraya yükselen aidatların yanı sıra asansör bakım parası olarak daire başına 2.000 ile 2.600 lira istenmesi sakinleri isyan ettirdi. 330 dairenin olduğu sitede doğalgaza geçilmesi nedeniyle personel sayısının azaldığını belirten sakinler “geçen yıl 5 kişi çalıyordu, kazan yanıyor, çöpler toplanıyordu. Bu yıl doğalgaz nedeniyle 2 kişi işten çıktı personel azalmasına rağmen aidatlara zam yapıldı. 5 kişinin yaptığı işi şimdi üç kişi yapıyor ama aidat artıyor” dediler.

Yönetim Şeffaf Değil

TOKİ’de ev sahibi olanların genellikle sabit gelirli kişiler olduğuna dikkat çeken bazı site sakinleri yapılan artış ve asansör bakım parası olarak toplanacak ücretin haksız olduğunu belirtti.  Site yönetiminin son bir yıl içinde üç defa değiştiğini ifade eden bazı sakinlerde “yönetim konusunda şeffaflık yok. Bir yıl içinde üç defa yönetici değişti. Hesapları masrafları bilen kimse yok. Sadece aidata zam yaptılar ve asansörlere bakım yapacağız diyerek daire başına 2.000 ile 2.600 lira arası pay çıkardılar” diyerek tepki gösterdiler.

330 dairenin olduğu sitede dört aydır asansörlerin çalışmadığını da belirten sakinler “dört ay önce asansörlerin bakımı yapıldı ve hepsi kullanılamaz etiketi aldı. Tüm bloklardaki asansörler kapatıldı. İki yıl önce yapılan asansörlerde bazı eksiklerin olduğu söylendi. Yapılırken eksikleri olan asansörler nasıl kullanıma açıldı, neden iki yıl boyunca kullanılmasına izin verildi anlamak zor” dediler.

800 Bin Lira Bakım Parası TOKİ sakinleri İçin Fazla

Asansör bakımı için toplanacak paranın toplamda 800 ile 850 BİN lira arasında olduğunu belirten TOKİ sakinleri “asansör bakımı içinde para toplanacak. Daire başına 2.000 verecek olan da var 2.600 lira verecek olanda. 330 daireden yaklaşık 850 BİN lira para toplanacak. Bu ihale yapılırken kimler katıldı kimler denetledi, bakımda neler yapılacak bunların site sakinlerine detaylı açıklanması gerek. Toplanacak para TOKİ’de oturanlar için çok yüksek bir tutar. Yapılacak bakım garantisi ne kadar sürecek, kaç yıl sonra aynı şekilde bakım parası toplanacak bilmek istiyoruz” dediler.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=