TOKÇA AŞURE HAYRINA ZOLAN VE VURAL’DA KATILDI

Osman Zolan Mahallenin imece usulü yaptığı Aşure ikramına katıldı.

TOKÇA AŞURE HAYRINA ZOLAN VE VURAL’DA KATILDI
Yazar : Tarih : Okunma : 361 views Yorum Yap

Osman Zolan Mahallenin imece usulü yaptığı Aşure ikramına katıldı.

Geleneklerini yaşatma konusunda Çivril’in en gayretli mahallelerinden olan Tokça Mahallesi sakinleri imece usulü Aşure yaptı. Aşure ikramına Tokçalılar ve çevre köy halkının yanı sıra Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural da katıldı.

Düzenledikleri Hıdırellez etkinliği ile geleneklerini yaşatan Tokça Mahallesi sakinleri Muharrem ayı ile de imece usulü Aşure yaptı. Köy meydanında köylü kadınlar tarafından pişirilen Aşure, etkinliğe katılanlara ikram edildi. Muhtar Ramazan Yılgın önderliğinde köylünün verdiği malzemelerin toplanmasıyla başlayan Aşure etkinliği 2 Ağustos Salı gün köy meydanında kurulan kazanlarda aşurenin kaynatılması devam etti.

Kaynayan Aşure, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural’ın da katıldığı etkinlikle davetlilere ikram edildi.

Aşure geleneğini köy halkı ile yaşattıklarını ifade eden Muhtar Ramazan Yılgın “Tokça, Çivril’in en eski köylerinden biri. Geleneklerine sahip çıkan ve yaşatmaya çalışan bir mahalleyiz. Muharrem ayı ile köy halkımız birleşerek imece usulü malzemeleri topladı. Topladığımız malzemeler köyümüzün yaşlı kadınları önderliğinde meydana kurulan kazanlarda kaynatıldı ve davetimize icabet eden misafirlerimize ikram edildi. Hıdırellez şenliğimiz gibi Aşure etkinliğimize de çevre il ve yerleşim yerlerinden çok sayıda katılan oldu. Bu sene aşuremize Denizli Büyükşehir Belediye başkanı Osman Zolan ile Çivril Belediye Başkanımız Niyazi Vural’da eşlik etti. Köyüm ve şahsım adına başkanlarımıza çok teşekkür ederim. Davetimiz katılan herkesten Allah razı olsun” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=