TEKNOLOJİYE DİRENEN MESLEK

Tarhana ve bulgur sezonu açıldı elek ve kalbur yeniden baş tacı oldu.

TEKNOLOJİYE DİRENEN MESLEK
Yazar : Tarih : Okunma : 315 views Yorum Yap

Tarhana ve bulgur sezonu açıldı elek ve kalbur yeniden baş tacı oldu.

Bir zamanlar mutfakların vazgeçilmez gereçlerinden olan elek ve kalbur, bulgur ve tarhana sezonunda yeniden aranan gereçlerin başında geliyor.

Babasından öğrendiği mesleği 54 yıldır sürdüren elekçi Ali Şahin (64) yaptığı elek ve kalbur ile kasnakları satarak geçimini sağlarken bir taraftan da mesleğini yaşatmaya çalışıyor. Farklı boyutlarda yaptığı kasnak, elek ve kalburları 100 ile 200 lira arasında satan Şahin, elek, kalbur ve kasnağa eskisi kadar ilgi olmadığından şikayetçi.

Yaptığı işin tamamen el işçiliği ve sanat istediğini belirten Şahin “günde 20’ye yakın elek ve kalbur yapıyorum. Arada kasnak da yapıyorum. Bizim işimiz el işçiliği, hassas bir iş. Önceden elek ve kalbur çok yapılırdı, yaptığımız yerde satılırdı. Şimdi yapıyoruz sonra da kırsal bölgelerde pazarlarda satıyoruz. Köy ve kasabalarda tarhana ve bulgur zamanı satışlarımız hareketli oluyor ama onun dışında işimiz olmuyor” dedi. Elek ve kalburun bir zamanlar çok revaçta olduğunu belirten usta Ali Şahin “önceden her evde en üç dört tane kasnak, bir o kadar da hem elek hem kalbur olurdu. İşlere yetişemezdik. Zamanla teknoloji ile birlikte elek kullanan azaldı. Yer sofraları bitti kasnak kullanan kalmadı. Biz halen yaparız tarhana ve bulgur sezonu geldi mi köy ve kasabalardan gelenler eksiklerini giderir, teknolojiye direniyoruz” dedi.

Kasnak ve elek malzemelerini İzmir’den tedarik ettiğini ifade eden Şahin “önceden Uşak ve Denizli’de çivi, tel ve ağaç kalıp bulunuyordu şimdi buralarda satan kalmadı. Malzemeyi İzmir’den alıyoruz sonra da çakıyor ve satıyoruz” dedi.

Gürpınar mahallesinde açtığı tezgahta günde elliye yakın elek ve kalbur yapan Ali Şahin yaptığı kalbur, elek ve kasnakları eşi ve gelininin Sivaslı, Karahallı, Gürpınar Çivril, Kıralan ve Çıtak pazarlarında sattığını belirtti.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=