PAMUKKALE BELEDİYESİNDE İLAÇLAMA SEFERBERLİĞİ SÜRÜYOR

Yaz aylarında en büyük sıkıntılardan biri olan sivrisinek ve karasinekle ilgili olarak Pamukkale Belediyesi ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

PAMUKKALE BELEDİYESİNDE İLAÇLAMA SEFERBERLİĞİ SÜRÜYOR
Yazar : Tarih : Okunma : 133 views Yorum Yap

Yaz aylarında en büyük sıkıntılardan biri olan sivrisinek ve karasinekle ilgili olarak Pamukkale Belediyesi ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Son 63 yılın en yağışlı döneminin yaşanması sulak alanlarda artış olmasına neden olurken, ekipler gece gündüz demeden tüm mahallelerde ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da sinekle mücadele konusunda Pamukkale Belediyesi çalışmalarına devam ediyor. En çok şikâyet konusu olan sivrisinek ile ilgili olarak Pamukkale Belediyesi yıl boyu süren çalışmalar yaptı. Bu konuda 61 mahalle muhtarının katılımı ile bilinçlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Pamukkale Belediye Meclisi Salonu’nda yapılan toplantıda muhtarlara sivrisinekle mücadele konusunda bilgiler verildi.

HER MAHALLE HAFTADA 2 KEZ İLAÇLANIYOR

Pamukkale Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri yaz-kış, gece gündüz demeden başta sivrisinek olmak üzere karasinekle de mücadele ediyor. Ekipler, kış aylarında tüm ilçedeki kuyular ve foseptikler, yeni inşaatlar, terkedilmiş binalar, ağaç kovukları, çalılık ve fundalıklar, kanallar ve benzeri yerlerde termal sisleme ve larva mücadelesi gerçekleştiriyor. Ekipler ilkbahar, yaz ve kış olmak üzere 3 ayrı dönemde ilaçlama çalışmaları yaparak, vatandaşların yazın sinek ve haşere sorunu yaşamasının önüne geçmeye çalışıyor. Yaz aylarında ise 61 mahallenin tamamında sivrisinek ve karasinekle gece gündüz demeden mücadele ediliyor. Ekipler her mahallede haftada 2 gün olmak üzere yapılan planlı çalışmalarla ilaçlama yapıyor. Ayrıca hayvancılık yapılan bölgelerde ise karasinekle mücadele için farklı ilaçlama metotları uygulanıyor. Pamukkale Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, son 63 yılın en yağışlı ilkbahar döneminin yaşanması nedeniyle ilçedeki sulak alanlarının en az 10 kat arttığını, bu nedenle sivrisinekle mücadelenin daha da zorlaştığı, vatandaşların kuyu ve benzeri yerlerde su birikmesinin önüne geçilmesinin önemli olduğunu bildirdi. Evlerin etraflarında görülmeyen su dolu kaplar sivrisinekler için üreme alanı oluşturuyor. Bu nedenle vatandaşların dikkatli olması sivrisinek üremesinin önüne geçilebilmesini sağlıyor. Ayrıca sokak hayvanları için konulan su kaplarının da düzenli olarak temizlenmesi öneriliyor. Kısa süre önce geride kalan Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanların atıklarının da açık alanlara bırakılması karasinek oluşumuna neden oluyor. Ekipler bu gibi yerlerde ilaçlama yaparak sıkıntıları gidermeye çalışıyor.

MÜCADELE ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, başta sivrisinek olmak üzere karasinek ve diğer haşerelerle ilgili olarak mücadelenin yılın 12 ayı devam ettiğini belirterek, “İlçemizin 61 mahallesinde yaşayan vatandaşlarımızın sorun yaşamaması için ekiplerimiz aralıksız çalışıyor. Kış ve bahar aylarında yapılan çalışmaların yanında 24 saat esasına göre yapılan ilaçlamalarla bu sorunla mücadele ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi ilkbahar aylarındaki etkili yağışlar afetlere sebep oldu. 63 yılın rekoru kırılan bereketli yağışlar nedeniyle birçok alanda su birikmesi gerçekleşti. Sivrisineklerin üreme alanları da bu sulak alanlar. Ekiplerimiz hem bu alanlarda hem de 61 mahallemizin tamamında mücadelesini sürdürüyor. Tek amacımız halkımızın huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini sağlamak. Bunun için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=