PAZARCI ESNAFI ZOR DURUMDA

Vatandaşın alım gücünün düştüğünü ve satışların giderlerini karşılamadığını kaydeden esnaflar zor durumda olduklarını ifade etti.

PAZARCI ESNAFI ZOR DURUMDA
Yazar : Tarih : Okunma : 1.750 views Yorum Yap

30 yıldır pazarcılıkla geçimini sağlayan 58 yaşındaki Serpil Sayın; ”Bulgurlar Mahallesi’nde yaşıyorum. Pazarda sattığım sebzeleri kendim üretiyorum. Bahçemde tere, ıspanak, mısır, kırmızı pancar, pırasa gibi kış sebzeleri yetiştiriyorum. Pazara getiriyor ve onları satıyorum. Bugün bir lira kazansak onu kar saymak zorundayız. İşsizlik almış başını gidiyor. Kazancımız maliyetleri kurtarmıyor ”dedi.

“ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Pandemiden dolayı her şeye zam geldiğini ve ürettikleri sebzelerin artı bir gelir olmadığını aksine çiftçinin işinin daha da çok zorlaştığına dikkat çeken Sayın; “Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de görülen koronavirüs her şeyi alt üst etti. En çok ihtiyacımız olan mazot ve gübrenin fiyatları aldı başını gidiyor. Çiftçilik yapmazsak nasıl geçineceğiz. Pazarda sattığımız ürünlerden az bir karımız oluyordu o da bu yıl yok denecek kadar az. Şükür ediyoruz ama böyle nereye kadar gider bilmiyorum. Vatandaşlar önceden yüz lira ile pazar alışverişini yapardı şu an yapamıyor. Önceden her vatandaş en az 3 kilo sebze alırken şu an bir kilo zor alıyor. Şu an halcisinden pazarcısına, çiftçisinden vatandaşına herkes sıkıntı yaşıyor. Artık dayanacak gücümüz kalmadı” şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=