OVA YANIYOR ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR

Çal Ziraat Odası Başkanı Ahmet Haşim Çil, Çal bölgesinde yaşanan susuzluk nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı yaptı. Çil, seslerini kimseye duyuramadıklarını belirterek, “Sesimizi hiç kimseye duyuramadık. Çok canımız yandı, büyük zararlar ettik” dedi.

OVA YANIYOR ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR
Yazar : Tarih : Okunma : 934 views Yorum Yap

Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonunda yapılan toplantıya başkan yardımcısı Kerim Ekiz ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Aydın katıldı. Çil yaptığı toplantıda , “Bu konuyu Milletvekillerimize, DSİ ve Tarım Orman Bakanlığı Bürokratlarımıza, Valiliğimize, Kaymakamlıklara ısrarla, defalarca iletmemize rağmen bir sonuç alamadık. Bu sene canımız çok yandı büyük zararlar edildi” diye konuştu.
UYGULAMAYI KALDIRDILAR
Çil, “Sizlerin de bildiği gibi sulama birlikleri DSİ’ye devredildi. Baklan Sol Sahil Sulama Birliğinde DSİ’ye devredilmeden önce dörtte bir (1/4) oranında tarla sulamaya kapatma kararı birlik meclisinde alınarak uygulamaya başlanmıştı. Bu uygulamada ki amaç ovaya gelen suyun yetersiz olması ve üst üste ayçiçeği ekilmek suretiyle ciddi anlamda artan zararlıların önüne geçmekti. Birlikler DSİ’ye devrolduğu 2018 yılında Baklan Sol Sahil Sulama Birliği bölgesinde ovanın dörtte bir (¼)’ ü sulamaya kapatılarak kuru mahsul ekilmişti. Bu karar bölge çiftçimizin isteği üzerine onları sulamada rahatlatmak için alınmış ve çok memnuniyetle uygulamaya başlanmıştı DSİ bu uygulamayı (alanın ¼ kapatma işini) böyle bir uygulama olmaz kabul edilmez diye kaldırmıştır. Ziraat Odası olarak bizim yoğun şekilde birlik zamanında başlatılan uygulamanın devam ettirilmesini, yapılan bütün görüşmelerde toplantılarda belirttik ama bu uygulamadan vazgeçildi” dedi.
ÇİFTÇİLER KAN AĞLIYOR
Çil, “DSİ sulama işini devamlı olarak yapacak ve hiçbir sıkıntı olmayacak denildi. Bu yıl Mart ayında Çivril’de yapılan toplantı da DSİ Aydın Bölge Müdür Yardımcımız bu sezon sulamada sıkıntı yaşanmayacak ayçiçeğine 2, mısıra 3, pancar ve yoncaya 4su verileceğini söyledi. Çiftçilerimiz de buna göre ekimlerini yaptılar. Şu anda durum vahim ova yanıyor. Çiftçiler kan ağlıyor. 1. Sulamalar yapıldı. 2. Sularda sıkıntı başladı. Tarlalardaki sulama günleri şu anlık 15-20 gün gecikmeye başladı. Bu durum bölge çiftçisini çok büyük sıkıntıya sokacaktır” dedi.
IŞIKLI GÖLÜ YERİNE HES’LERE SU VERİLDİ
Sulamaya biran önce çare bulunması gerektiğinin altını çizen Çil, “Önümüzdeki yıllarda da münavebe (alan kapatma) uygulamasının mutlaka ama mutlaka geri getirilmesini çiftçilerimiz adına talep ediyoruz. Çiftçilerimizin talepleri de ısrarla geri getirilmesi yönündedir. Bu konuyu Milletvekillerimize, DSİ ve Tarım Orman Bakanlığı Bürokratlarımıza, Valiliğimize, Kaymakamlıklara ısrarla, defalarca iletmemize rağmen bir sonuç alamadık. Bu sene canımız çok yandı büyük zararlar edildi. İnşallah bu sefer sesimize yetkililer kulak verip çözüm yoluna giderler. DSİ’nin bölgemizde ihtiyaç duyulan suyu Işıklı göletinde biriktirmeden Menderes üzerindeki HES’lere su vermek için baraj kapaklarını açması da bugün ki yaşadığımız su sıkıntısının önemli sebeplerindendir” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=