ÖNEMLİ OLAN TABANIN ADAYI OLABİLMEK

ÖMER KÖSEOĞLU: ÖNÜMÜZDEKİ YEREL SEÇİMLER DAHA ZORLU OLACAK

ÖNEMLİ OLAN TABANIN ADAYI OLABİLMEK
Yazar : Tarih : Okunma : 186 views Yorum Yap

ÖMER KÖSEOĞLU: ÖNÜMÜZDEKİ YEREL SEÇİMLER DAHA ZORLU OLACAK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) belediye başkan aday adayı Ömer Köseoğlu yaptığı değerlendirmede 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin daha zor olacağını belirtti.

CHP adına seçime girecek ismin tüm seçmenleri kucaklayan bir isim olması gerektiğine dikkat çeken Köseoğlu “Aday olacak isim CHP ya da bir partinin adayı olarak değil Çivril’in başkan adayı olarak çıkmalı. CHP olarak sevilen ve karşılığı olan isimlerle seçmenin karşına çıkmalıyız” dedi.

Basın mensupları ve kuruluşları ile bir araya gelen Ömer Köseoğlu gündeme dair değerlendirme ve açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde ortaya çıkan sonucun iyi okunması ve iyi bir değerlendirme yapılarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerine hazırlanılması gerektiğini belirten Ömer Köseoğlu “zor bir seçime girilecek. Seçmen Mayıs ayından sonra ekonomik olarak daha da zor bir dönemin içine girdi. Bu anlamda 31 Mart yerel seçimlerine kadar seçmenin tavrı tercihi nasıl olur çok iyi analiz edilmeli. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesinde bulunan petrol ve doğalgazın hayal olduğunu anlayan seçmen 31 Mart seçimlerini bekliyor” dedi.

Aday, ön seçim ya da bağımsız anket ile belirlenmeli

Değerlendirmesinde CHP içinde devam eden başkanlık yarışı konusunda da konuşan Ömer Köseoğlu, “aday belirleme süreci demokratik koşullarda olmalı” dedi. Köseoğlu, “Halka demokrasi vaat eden bir partinin aday belirleme sürecinde demokrasiyi uygulamasını beklerim. Kesinlikle delege ve üyelerin önüne sandık konulmalı başkan adayı ön seçim ile belirlenmeli. Çivril de başkan adayı olacak ismi partinin 1400 üyesi ya da yapılacak bağımsız ve objektif bir anket belirlemeli” dedi.

Seçmene ve üyelere saygısızlık

Delege ve üyelere danışılmadan aday belirlemenin seçmene saygısızlık olduğunu belirten Ömer Köseoğlu “Genel merkez aday Ömer Köseoğlu derse de itiraz eder ön seçim isterim. Bu görevi kabul etmem.Genel merkezin atayacağı adayı ne taban ne de diğer aday arkadaşların kabul edeceğini sanmıyorum. Böyle bir belirleme yolu CHP üye ve seçmenine saygısızlık olur.

Önemli olan tabanın başkan adayı olabilmek

Genel merkez tarafından belirlenecek adayın Çivril özelinde başarılı olmasının mümkün olmadığını belirten Köseoğlu “genel merkezden birilerinin Çivril’e başkan adayı ataması seçimi baştan kaybetmek demektir. Seçim kazanılmak isteniyorsa tabanın ve tüm seçmenin tanıdığı bildiği güvendiği bir isimle yola çıkılmalı. Bunu belirlemenin yolu da ön seçim. Önemli olan genel merkez ya da il yönetiminin değil tabanın başkan adayı olabilmek.

Seçmene dokunmalı bakış açısını değiştirmeliyiz

Seçmenin CHP’ye bakış açısını değiştirmek gerektiğini ifade eden Başkan Aday adayı Ömer Köseoğlu, “seçmen CHP’ye mesafeli, seçmenin ve halkın CHP’ye olan bakış açısını değiştirmeli ve sevgisini artırmamız gerek. Bu anlamda aday olacak kişi seçmenin sevdiği güvendiği biri olmalı, seçimin ilk adımı, seçmenin gönlüne girmek. Seçmene dokunmalıyız, kendimizi anlatmalı ve bakış açılarını olumlu yönde değiştirmeliyiz” dedi. Başkan adayı olacak ismin sadece bir grup ya da partinin adayı olmaması gerektiğini belirten Köseoğlu “CHP’nin başkan adayı Parti odaklı değil, Çivril için geliştirdiği projeleri ile ön plana çıkmalı. Partinin değil Çivril’in başkanı olabilmeli” dedi.

Başkan adayı özgün olmalı

Aday olacak ismin özgün projeler üretmesi ve toplumun beklentilerini iyi okuması gerektiğinin altını çizen Ömer Köseoğlu “Birilerinin eteği altında siyaset yapmak başarı getirmez. Özgünlük ve taban desteği olmadan yapılan siyaset ile uzun vadede başarı elde edilemez. Onun için başkan aday olacak isim icazetle değil tabanın desteği ile aday olmalı. Fikir ve projelerini birilerinin gölgesinde değil ekibi ve paydaşları ile oluşturmalı. Arkadan ittirme ile olunacak bir adaylık seçimi peşinen kaybetmek demektir” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=